O ile nawoływania ekologów do zaprzestania poruszania się prywatnym samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub wymiany pieca na bardziej ekologiczny można (choć wielu przychodzi to z trudem) zrozumieć, o tyle trudno sobie wyobrazić, że maile mają negatywny wpływ na naszą planetę. Przecież jeszcze nie tak dawno przerzuciliśmy się z papierowych faktur na eko-faktury wysyłane właśnie pocztą elektroniczną, nieprawdaż?

Jaki ślad węglowy generuje mail?

Okazuje się jednak, że również maile mają swoje za uszami. Uściślijmy – nie chodzi o same maile jako takie, ale te, które w zasadzie są zbędne. Chodzi o te wszystkie ograniczające się do jednego-dwóch wyrazów, takich jak „dzięki”, „okej” lub – mamy nadzieję, że tego nie robicie – „LOL”. Firma OVO Energy, która w Wielkiej Brytanii zajmuje się dostarczaniem energii właśnie, przeprowadziła badania na temat wpływu maili na środowisko. Z ich wyliczeń dowiadujemy się, że gdyby każdy Brytyjczyk wysyłał dziennie tylko jednego maila mniej, do atmosfery w ciągu roku trafiłoby aż 16,5 tony węgla mniej, co ma odpowiadać ponad 80 tysiącom (!) lotów z Londynu do Madrytu.

Oczywiście trudno wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez maili, dlatego OVO Energy postuluje, aby powstrzymać się od wysyłania takich wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Firma stworzyła zestawienie 10 najczęściej wysyłanych, zbędnych maili:

1. Dziękuję

2. Dzięki

3. Miłego weekendu

4. Dostałem

5. Doceniam to

6. Miłego wieczoru

7. Czy dostałeś / widziałeś to?

8. Pozdrawiam

9. Ty też

10. LOL

Wtyczka do Google Chrome, która sprawdza długość maili

OVO Carbon CapperOVO Carbon Capper Chrome Web Store

Aby pomóc w ograniczeniu wysyłania bezsensownych maili, firma stworzyła rozszerzenie do przeglądarki o nazwie Carbon Capper. Wtyczka na bieżąco sprawdza, czy wysyłane przez nas maile zawierają więcej niż cztery słowa. Jeśli nie – informuje nas o tym i przypomina, że możemy prowadzić konwersacje mailowe w sposób bardziej przemyślany i przyjazny dla środowiska. Na razie z wtyczki mogą korzystać tylko użytkownicy przeglądarki Google Chrome.