Samsung co prawda nie był pierwszą firmą, która pokazała światu składanego smartfona (wcześniej zrobiła to firma Royole, której produkt stał się potem... Escobarem), ale wywołał tym krokiem spore poruszenie w branży. No bo skoro na takie posunięcie decyduje się jeden z największych graczy, to chyba wie co robi? Galaxy Fold trudno jednak nazwać sukcesem - sprzęt zaliczył falstart (wyświetlacz w pierwotnej wersji odkształcał się od praktycznie każdego dotknięcia), a gdy już w poprawionej formie trafił do sprzedaży, to wysoka cena sprawiła, że klienci jakoś nie rzucili się do sklepów. 

Lenovo ThinkPad X1 Fold – laptop ze składanym ekranem 

I choć wspomniany Galaxy Fold nie ma zbyt wielu konkurentów poza Motorolą Razr (Huawei Mate X nie trafił do Europy), co może dowodzić, że trend składanych urządzeń nie jest szczególnie przyszłościowy, to jednak firma Lenovo postanowiła pójść o krok dalej i pokazać światu komputer ze składanym ekranem. Sprzęt nazywa się ThinkPad X1 Fold i jest laptopem. Od standardowych sprzętów tego rodzaju różni się jednak tym, że posiada ekran w miejscu, gdzie inne laptopy mają klawiaturę. 

 

Ekran ThinkPada posiada przekątną 13,3 cala o proporcjach 4 : 3. Gdy rozłoży się go pod takim kątem, jak zwykłego laptopa, to sprzęt od Lenovo tak właśnie działa. Oczywiście z tą różnicą, że klawiatura jest wirtualna. Po całkowitym rozłożeniu otrzymujemy duży tablet. Jeśli chodzi o specyfikację, to ta niestety nie została podana. Wiadomo, że całość będzie działać pod kontrolą Windowsa, a procesor będzie pochodził od Intela.  

Jeden z przedstawicieli Lenovo przyznał, że prace nad komputerem ze składanym ekranem trwały od kilku lat: 

Badania nad ekranami tego typu rozpoczęliśmy w 2015 roku – nad ich rozmiarami, użytecznością i ogólną przydatnością dla użytkownika.  

A co z trwałością takiego rozwiązania? Firma twierdzi, że sprzęt powinien wytrzymać około 30 tysięcy złożeń i rozłożeń, co przekłada się na około cztery lata standardowego użytkowania - tyle, ile innych przedstawicieli linii ThinkPad. Komputer ma być oferowany razem z klawiaturą Bluetooth oraz trackpadem, do którego użytkownicy komputerów z tej serii zdążyli się przyzwyczaić. Jeśli zaś chodzi o ceny sprzętu, to te mają się zaczynać od 2499 dolarów.