1. Lara Croft

Angelina Jolie może mieć wszystko: Brada Pitta, dziesięcioro dzieci dziesięciu ras, ale nie piersi 36 DD... Bohaterka filmu "Lara Croft: Tomb Raider" jest mniej biuściasta od komputerowego oryginału. Pomyśleć, że Lara urodziła się (w głowach autorów) jako facet. Na szczęście uznano, że męska - czyli większa - część graczy woli dziewczyny. Wiecznie młoda i seksowna archeolog to prawdziwy fenomen kultury masowej. Po raz pierwszy na ekranach komputerów pojawiła się w 1996 r. i z miejsca okrzyknięto ją żeńską wersją Indiany Jonesa. Wkrótce wirtualna seksbomba trafiła na okładkę magazynu o modzie i trendach "The Face". Buszowanie po mrocznych katakumbach to dla niej chleb powszedni. Niedawno ukazała się dziewiąta cześć "Tomb Raidera" - gry, której w całej jej historii sprzedano ponad 32 mln egzemplarzy. Prawdziwą sławę zapewniły bohaterce dwie ekranizacje z Angeliną w roli głównej. W zdobyciu umiejętności bojowych gwieździe pomogli instruktorzy Special Air Service - brytyjskiej jednostki antyterrorystycznej. Uwierzylibyście, że według oficjalnej metryki hrabina Croft ma już... ponad 40 lat!? Tak, tak, urodziła się w walentynki 1968 r.

2. Duke Nukem

Pamiętacie Bruce'a Willisa w pierwszej części "Szklanej pułapki"? Wyobraźcie sobie więc, że pakujemy faceta sterydami, robimy z niego bezwzględnego macho i na dokładkę powierzamy mu misję ocalenia planety przed atakiem obcej cywilizacji. Tak najkrócej można scharakteryzować Księcia Rozwałki, czyli legendarnego Duke Nukema. Legendarnego nie tylko ze względu na zamiłowanie do płci pięknej i odzywki ("I've got balls of steel", czy "Damn, I'm good" przeszły do klasyki), którymi częstował nas po rozwaleniu kolejnego kosmity, lecz także dlatego, że niedługo po premierze "Duke Nukem 3D" z 1996 r. producenci obwieścili triumfalnie, iż rozpoczęto prace nad sequelem. Minęło 13 lat i poza kilkoma zwiastunami nic nie zapowiada premiery "Duke Nukem Forever". To niewątpliwie najsłynniejsza z nieistniejących gier. Blondyn w okularach przeciwsłonecznych z nieodłącznym Desert Eaglem w dłoni czeka na swój czas...

3. Książę Persji

Historia bezimiennego Księcia Persji to klasyczna baśń, jakby żywcem przeniesiona z "Księgi tysiąca i jednej nocy". Oto pod nieobecność sułtana władzę w Persji przejmuje zły wezyr Jaffar. Aby zalegalizować swoje rządy, musi poślubić jego córkę. Nieszczęsnej stawia ultimatum: albo w ciągu godziny zdecyduje się na małżeństwo, albo zginie. Tyle czasu ma zatem główny bohater, by zabić tyrana i uratować damę z opresji... Przed 20 laty Książę był pierwszą postacią komputerową animowaną metodą rotoskopii. Kocie ruchy księcia były odwzorowaniem wygibasów dziewięcioletniego brata twórcy gry. W licznych kontynuacjach ewoluowały technika animacji, wygląd bohatera, miejsce i zasady zabawy. W najnowszej odsłonie Księciu towarzyszy tajemnicza uciekinierka. Od kilku lat trwają prace Mike'a Newella nad ekranizacją jego przygód.

4. Donkey Kong

Jedyny schwarzcharakter w tym zestawieniu. Ważący 300 kg goryl zaistniał po raz pierwszy w 1981 r. w przełomowej grze Nintendo. Od "Donkey Konga" zaczął się rozwój platformówek. Sam antybohater jest po prostu złośliwą małpą, która porywa ukochaną głównego bohatera - Jumpmana. Ten jako rycerz ery cyfrowej musi, oczywiście, wyrwać damę z łap bestii. Skąd dziwaczny tytuł? Podobno japoński twórca gry sądził, że "Donkey" znaczy "głupi". Inna wersja mówi o  literówce w słowie  "Monkey". Kolejna z tajemnic XX w...

8. Max Payne

Imię i nazwisko Maksa Payne'a nie zwiastują długiego żywota tym, którzy wejdą mu w drogę. Mordercy rodziny byłego policjanta mają przechlapane. Max wystąpił w dwóch grach - z 2001 i 2003 r. - które zapamiętaliśmy jako solidne czarne kryminały z wartką akcją i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi inspirowanymi "Matriksem". Max Payne nie byłby z pewnością tak głośną postacią, gdyby nie zeszłoroczny film Johna Moore'a z Markiem Wahlbergiem w roli głównej. W produkcji wystąpił także James McCaffrey, który w grze podkłada głos głównemu bohaterowi. Posępne oblicze Payne'a jest natomiast odwzorowaniem oblicza Sama Lake'a, fińskiego twórcy scenariusza gry. Panie Samie, kiedy część trzecia?

10. Larry Laffer

Zobacz też na Logo24 :

Tekst: Piotr Kubiński

Zdjęcia: MATERIAŁY PROMOCYJNE