Najsłynniejsze muszki świata

Będąc w Londynie albo Nowym Jorku, warto wstąpić do firmowego sklepu Turnbull & Asser - znanego na całym świecie producenta much i eleganckiej odzieży męskiej. To właśnie stamtąd pochodziły charakterystyczne nakrapiane muchy Winstona Churchilla.

MuchaMucha Zdjęcia: Shutterstock, East News, Corbis, materiały promocyjne firmy Tabu Ties (montaż)

Mucha

Oczywiście przy fraku i smokingu mucha jest absolutnie konieczna. Ale to już zupełnie inna historia, o której szczegółowo napiszemy w styczniowej lekcji stylu.

Sprawdziliśmy. Kupienie niezawiązanej muchy nie jest łatwe. Większość sklepów z elegancką męską odzieżą oferuje wyłącznie zawiązane na stałe kokardy z możliwością regulacji rozmiaru.  

musznik musznik  Zdjęcia: East News, Corbis, materiały promocyjne firmy Tabu Ties (montaż)

Fular

Fular to jedwabna chustka, którą wiąże się pod szyją i nosi do niezapiętej koszuli. Model zwężony z tyłu plisami nazywany bywa ascotem. Fular, w zależności od sytuacji, dodaje szyku i elegancji sportowym strojom albo swobody ubiorom formalnym. Najlepiej wygląda w  weekendowych stylizacjach, np. z koszulą w drobną kratkę, dżinsami, swetrem w serek, mokasynami albo tweedową marynarką, casualowymi spodniami, gładką koszulą i klasycznymi półbutami. Od kilku sezonów łączenie elegancji ze swobodą to najważniejszy kierunek męskich kolekcji. Mimo to fular nie cieszy się powodzeniem w Polsce. Dziś najczęściej spotykamy go w mocno zdeformowanej wersji w ślubnych stylizacjach. Niestety, producenci ubrań ślubnych fularem nazywają wszystko, co nie jest typowym krawatem. Na przykład rodzaj suto pomarszczonego węzła zrobionego z tłoczonego satynowego materiału, ozdobionego spinką lub szpilką. Zapominając, że bardziej przypomina to musznik (patrz obok).

fularfular Zdjęcia: materiały promocyjne firmy Tabu Ties (montaż)

Tradycyjny fular to po prostu prostokątna chustka. Na zdjęciu widzimy trochę unowocześnioną wersję ułatwiającą łatwe wiązanie.

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Pisząc korzystałam z książki "Gentleman" Bernhard Roetzel

Zdjęcia: Shutterstock, East News, Corbis, materiały promocyjne firmy Tabu Ties (montaż)

Zobacz też na Logo24 :

moda , dress code