1. Na wielkie wyjście garnitur wyjściowy.

Każdy mężczyzna jakiś garnitur w szafie ma - najczęściej jest to tzw. garnitur uniwersalny. Na większość oficjalnych okazji typu: spotkanie biznesowe, kolacja w restauracji, zaręczyny, jest on dobry. Są jednak sytuacje, w których taki codzienny strój, np. w tenisowe prążki, nie wystarczy.

Garnitur ZegnaGarnitur Zegna Zdjęcia:Zegna (montaż)

Na wystawne przyjęcie, wieczorne formalne spotkanie, kolację z kontrahentami, noc sylwestrową czy bal karnawałowy idź w garniturze wizytowym, określanym też jako wyjściowy lub wieczorowy. Włóż go również wówczas, gdy na zaproszeniu pojawi się informacja "semi-formal" lub "informal". Uwaga: "nieformalność" w tym przypadku nie jest żadnym odpowiednikiem casualu, oznacza po prostu tyle, że nie jest wymagany typowy dla panów strój wieczorowy, czyli smoking.

Garnitur wieczorowy plasuje się w modowej hierarchii gdzieś między zwykłym garniturem codziennym a smokingiem. Dlatego naprawdę trzeba wiedzieć "co", "gdzie", "kiedy", "dlaczego" i "jak".

2. W ciemnej tonacji

Elegancki garnitur wizytowy jest zawsze w ciemnej tonacji. Dlaczego? Ponieważ występuje się w nim na ogół w sztucznym oświetleniu, a w takim najlepiej sprawdzają się ciemne odcienie.

3. Dyskretna faktura.

Elegancja stroni od wszelkiej przesady. Dlatego najlepiej, jeśli wieczorowy garnitur jest gładki. Dopuszczalne są delikatne faktury i minitłoczenia, ale ostentacyjne kontrastowe paski, prążki lub inne ozdoby widoczne z drugiego końca sali - stanowczo nie. Modne wieczorowe garnitury mają ładny, delikatny połysk. To efekt specjalnych tkanin z metalicznymi drobinkami lub nitkami, które chwytają i odbijają światło, gwarantując efekt szlachetnego iskrzenia. Za ostateczny wygląd garnituru odpowiedzialny jest materiał - jego struktura, faktura i kolor. Dobrym i najczęstszym rozwiązaniem jest wełna, która może być opracowana na wiele sposobów. Współzawodniczą z nią materiały hight-tech - z połyskiem, czasem nawet nieco gniecione lub poddawane innym próbom. Wyrafinowane i bardzo współczesne są welwety - na przykład bawełna z domieszką jedwabiu. Sam musisz podjąć decyzję, czy stoisz po stronie klasycznej elegancji, czy też sezonowej ekstrawagancji.

4. Szczupła sylwetka.

Obowiązuje moda blisko ciała. Nie oznacza to jednak, że ubrania mają być obcisłe. Chodzi raczej o wrażenie wysmuklenia sylwetki, ale nie za cenę naturalności. Na szczęście ukochany przez wieczór kolor czarny wyszczupla. Podobnie jak dobrze skrojony garnitur.

koszula H&M, krawat Marks & Spencerkoszula H&M, krawat Marks & Spencer Zdjęcia: H&M, Marks & Spencer (montaż)

5. Kamizelka?

Warto zastanowić się nad kamizelką. Została niemal zupełnie wyparta z mody codziennej, biurowej, ale wieczorem może nadać sylwetce bardziej odświętny charakter. Nie trzeba bać się garniturów trzyczęściowych, pojawiły się w ostatnich sezonach także w kolekcjach tych projektantów, którzy słyną z dopieszczonej mody dla mężczyzn (np. YSL, Zegna). Niezaprzeczalnym atutem kamizelki jest to, że "spina", wyciąga w górę całą sylwetkę, co na pewno docenią mężczyźni z wystającym brzuszkiem.

6. Najlepsze koszule.

Zawsze na miejscu będzie koszula śnieżnobiała (najbezpieczniejszy duet z każdym garniturem). Robi ona doskonałe wrażenie zwłaszcza wtedy, kiedy ma podwójne, tzw. francuskie, mankiety - obowiązkowo nosi się do nich spinki. Oprócz bieli oko będą przyciągać również kolory czerwonego wina, ciemnego fioletu, atramentu. Można postawić na sylwetkę "monochromatyczną" - na przykład szary garnitur i szara koszula. Warto jednak wtedy zagrać różnymi fakturami i efektami, np.: garnitur wykonany z tkaniny z połyskiem i matowa koszula. Sprawdzą się również koszule w prążki, ale w bardziej "odświętnym" wydaniu - na przykład ciekawie opalizujące czy dyskretnie przetykane złotą nicią. Kołnierzyk to zarówno wydłużony kent (zwłaszcza przy białych koszulach), jak i rozłożysty model włoski prezentujący się świetnie w każdej kolorystyce. Ten ostatni wymaga szerszego węzła krawata.

7. Spinki.

spinki Zegna spinki Zegna  Zdjęcia:Zegna (montaż)

Najbardziej eleganckie koszule mają mankiety zapinane na spinki - najlepiej z pojedynczym motywem (po jednej stronie), tak jak dekoracyjny guzik. Mogą mieć kształt kwadratu, owalu, wielokąta, być płaskie lub wypukłe. Najmodniejsze jest srebro lub blade, zmatowione złoto z czarnym kamieniem bądź macicą perłową. Idealnie, jeśli kolor spinek współgra z resztą stroju (czerń zarówno w przypadku garnituru, jak i spinek będzie więc bezpieczna, ale srebrno-czarne lub srebrno-perłowe spinki pasują też do garnituru szarego).

8. Zbędne dodatki.

Stara szkoła elegancji mówi, by w kieszonce marynarki umieścić tzw. poszetkę (od franc. "pochette"), a więc chusteczkę, ale dziś takie rozwiązanie trąci myszką. Podobnie jest ze spinką do krawata. Niektórzy panowie co prawda je uwielbiają, ale - szczerze mówiąc - my nie widzimy w nich znamion elegancji. Walory użytkowe, owszem - ponieważ spina krawat, jest szansa, że nie zamoczy się go w barszczyku.

9. Krawat.

Obowiązkowo jedwabny, może mieć wytłoczone żakardowe wzory. Modne są desenie typu "ton w ton", co oznacza, że motywy na krawacie mają ten sam kolor, co sam krawat (ewentualnie delikatnie inny odcień).

Cała zabawa polega na żonglowaniu efektami "błysk i mat". Pamiętaj o zasadzie, że jeśli koszula ma wzory, to krawat niech pozostanie gładki - i odwrotnie: jeśli koszula jest bez deseni, to dobrze, by zagrał jakiś element, na przykład bardziej dekoracyjny krawat.

oksfordy Venezia oksfordy Venezia  Zdjęcia: Venezia (montaż)

10. Buty.

Partnerem garnituru wyjściowego są czarne, sznurowane oksfordy, skórzane półbuty na cienkiej podeszwie (również skórzanej). Dopuszczalne są również zwykłe półbuty, czasem z doszywanym noskiem, ale zrobione na wysoki połysk. W żadnym wypadku buty nie mogą mieć dziurkowań - takie modele nosi się jedynie w ciągu dnia.

oksfordy Venezia

11. Pasek.

Powinien być dyskretny, najlepiej czarny, skórzany z klasyczną, mosiężną lub srebrną, niezbyt ciężką klamrą. Kolor paska starajmy się dopasować do koloru butów.

12. Jak kupować?

Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy garnitur dobrze na tobie leży i czy dobrze się w nim czujesz - spójrz na siebie z przodu, z boku, z tyłu. Nic nie może cię uwierać, ciągnąć ani się marszczyć. Przed lustrem trzeba się trochę poruszać - pochodzić, schylić się, ukucnąć. Nogawki spodni powinny łamać się na bucie (co najwyżej trzy zagięcia na froncie), z tyłu mają sięgać do połowy obcasa. Rękaw marynarki musi dotykać linii nadgarstka, spod niego zawsze powinien wystawać mankiet koszuli - około pół centymetra w przypadku koszul z mankietem pojedynczym i jeden centymetr dla tych z mankietem podwójnym. Wypada to mniej więcej w okolicy nasady kciuka.

13. Jak nosić?

Obowiązkowo nie zapinaj ostatniego, najniższego guzika w marynarce. Ta sama zasada dotyczy ostatniego guzika w kamizelce. Siedząc przy stole, marynarkę można rozpiąć, ale wstając (do tańca, do toastu), trzeba ją zapiąć - pomijając oczywiście ostatni guzik.

Tekst: Małgorzata Szwed-Kasperek

Zdjęcia:Zegna, Venezia, Shutterstock, H&M, Marks & Spencer (montaż)

Zobacz też na Logo24 :

moda , dress code