Chrapiesz? Gratulacje, znalazłeś się w świetnym towarzystwie. Napoleon chrapał wyjątkowo gromko, podobnie większość amerykańskich prezydentów. Pewien niedyskretny oficer marynarki zmierzył kiedyś natężenie dźwięku wydawanego przez śpiącego Winstona Churchilla i ogłosił, że wyniosło ono aż 35 decybeli (dla porównania: młot pneumatyczny daje ich około 80). Biedna pani Churchill...

Skąd ten hałas

Chrapanie to, niestety, powszechne zjawisko - według statystyk co noc smacznie sobie chrapie 8 mln Polaków, a na całym świecie aż 2 mld osób (zdecydowanie więcej panów niż pań).

Uważa się, że chrapanie jest oznaką głębokiego snu - nic bardziej mylnego! Chrapanie nie ma nic wspólnego z głębokością snu. Chrapią ci, którzy śpiąc, oddychają nie przez nos, ale przez usta. Bo coś im nos zatyka. Mogą to być powiększone migdałki podniebienne, skrzywienie przegrody nosa, jego nieżyty czy "zasiedlające" go polipy, obrzęki alergiczne śluzówki nosa i gardła. Chrapią też ci, którzy mają wyjątkowo obfite tkanki podniebienia. Z wiekiem chrapiemy częściej, bo mniej wydolne stają się mięśnie gardła. A to głównie one odpowiedzialne są za chrapanie - przednia część podniebienia - ta, której możesz dotknąć językiem - jest twarda, bo opiera się na konstrukcji kostnej; jednak im głębiej w kierunku gardła, tym robi się bardziej miękka. Twarde podniebienie przechodzi w podniebienie miękkie, które w ciągu dnia jest utrzymywane w napięciu dzięki pracy mięśni. Za to w nocy, kiedy mózg ma wolne i mniej skwapliwie kontroluje poczynania ciała, napięcie mięśniowe spada, podniebienie miękkie wiotczeje i nieco się zapada. Powietrze z trudem się przeciska przez zapadnięty odcinek, a wibrujące tkanki podniebienia wydają charakterystyczny odgłos.

Skłonność do chrapania nasila stosowanie środków nasennych i uspokajających oraz - przykro nam - niektóre przyjemności: alkohol, papierosy oraz obfite posiłki.

Brzemienne w skutki

"Chrapacze" szkodzą sobie na kilka sposobów. Przede wszystkim cierpi ich samopoczucie. Zaburzenie rytmu snu prowadzi do obniżenia jego jakości. W efekcie w ciągu dnia mają kłopoty z koncentracją, odczuwają senność, zmęczenie, bóle głowy. Cierpi też zdrowie. - Podczas snu serce osoby chrapiącej zamiast pracować wolniej, przyspiesza, a ciśnienie wzrasta - tłumaczy Magdalena Rybner, specjalistka medycyny rodzinnej. - Jednocześnie o blisko 30 proc. spada dotlenienie organizmu. We krwi rośnie poziom cholesterolu. Dlatego chroniczne chrapanie może prowadzić do nadciśnienia, a nawet zawału lub udaru.

Niedotlenienie odbija się również negatywnie na apetycie na seks i potencji. Nie ma żartów - chrapanie jest częstym powodem partnerskich rozdźwięków: według brytyjskich statystyk co czwarta angielska para deklaruje, że chrapanie przyczyniło się do nieudanego współżycia seksualnego. I choć rozwody z powodu chrapania należą do rzadkości (tylko co dziesiąta badana osoba rozważała separację z powodu chrapania partnera), to ponad 70 proc. ankietowanych żon za najlepsze lekarstwo na spokojną noc uznaje... osobną sypialnię (Neomedia, badania przeprowadzone na zlecenie portalu Chrapanie.pl, 2003 r.). Trudno się paniom dziwić - nocny koncert w wykonaniu partnera skraca ich sen średnio o półtorej godziny, co powoduje, że bywają w ciągu dnia zmęczone i rozdrażnione.

Walka o ciszę

Nie ma wyjścia - czas zacząć walkę z chrapaniem. Piłeczka wszyta w pidżamę, by nie można było spać na plecach (w pozycji na wznak chrapanie się nasila), gwizdanie, kuksańce w żebro, obracanie partnera na bok - to wszystko sprawdzone babcine metody. Nie są ani wygodne, ani skuteczne. Co więc robić? Poszukaj przyczyny i ją usuń. Co nie pozwala ci w nocy oddychać przez nos? Alergia? Skrzywiona przegroda nosowa? Wszystko da się załatwić - przegrodę nosową wyprostuje już jeden drobny zabieg, polipy można usunąć, przerośnięte migdałki wyciąć. Alergię pokonają środki antyhistaminowe, z obrzękiem śluzówki wygrają krople lub aerozole do nosa. Jeśli nie boisz się radykalnych rozwiązań, chirurg prostym zabiegiem może zmniejszyć podniebienie miękkie, języczek, a nawet język (czasem za pomocą skalpela, czasem lasera - w zależności od przypadku i możliwości szpitala).

Możesz też skontaktować się z laryngologiem czy ortodontą i zapytać o specjalny aparat zakładany na noc do jamy ustnej - zapobiega zapadaniu się języka w kierunku krtani.

Dobra wiadomość - walka z przyczynami chrapania odbywa się na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

tekst | agata domańska

Nocny koszmar

Poważnym problemem jest występujący u części chrapiących tzw. obturacyjny bezdech senny. Ta dolegliwość dotyka głównie młodych mężczyzn (choć nie tylko) i polega na zatrzymaniu oddechu u śpiącego. Bezdech taki trwa od 10 sekund czasem aż do minuty! Kiedy drastycznie spada wysycenie krwi tlenem, mózg wysyła sygnał paniki i chory na moment się budzi. Często na tak krótko, że tego nawet nie pamięta - ale to wystarcza, by zwiększyć napięcie podniebienia i zaczerpnąć powietrza. Niektórzy chorzy przeżywają taki "mały koszmar" kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Poważnie zaburza to strukturę ich snu, sprawiając, że są notorycznie niewyspani, zmęczeni i rozdrażnieni. Schorzenie to wymaga leczenia, ponieważ cierpiący na bezdech senny ludzie są zagrożeni udarami, wylewami i zawałami wielokrotnie częściej niż zwykli chrapiący. Takiego chorego lekarz skieruje do kliniki pulmonologicznej, która poprowadzi terapię.

doktor Magdalena Rybner

specjalistka medycyny rodzinnej

Nie udało ci się ustalić jednej, konkretnej przyczyny chrapania? Nie masz żadnej alergii ani za dużych migdałków, a mimo to chrapiesz? Świetnie, to znaczy, że należysz do tzw. zdrowych chrapiących - na takich jak ty czeka w aptece cały arsenał środków "uciszających". Bez recepty dostępne są preparaty ograniczające lub niwelujące chrapanie: środki do płukania jamy ustnej i gardła, krople i spraye do nosa, aerozole do gardła. zapraszamy do apteki.

Datong

datong

Cena: 26 zł

Pojemność: 10 ml

Producent: Gamma S.C.

Chińskie krople przeciw chrapaniu

Z surowców roślinnych (kwiat magnolii, korzeń dzięgla itp.) - działają na błonę śluzową nosa, podniebienia miękkiego i gardła, poprawiając przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Preparat nie ma skutków ubocznych, można go stosować przez dłuższy czas. Nawet jeśli nie zapobiegnie całkowicie chrapaniu, to ograniczy jego natężenie. Należy zakroplić do każdej dziurki nosa 2-4 krople na kwadrans przed snem. Po zaaplikowaniu leku należy się powstrzymać od jedzenia i picia.

Dostępny: w większości aptek

Snoreeze

datong

Cena: 60 zł

Pojemność: 60 ml

Producent: Passion For Life Healthcare

Aerozol przeciwko chrapaniu

Preparat stworzony na bazie naturalnych liposomów. Zawiera olejki eteryczne i witaminy, które powlekają tkanki miękkie gardła, zmniejszając lub eliminując dźwięk chrapania. Działa poprzez zwilżenie i zwiększenie napięcia tkanek tylnej części gardła, języka i języczka. To redukuje wibracje tkanek miękkich. Przed snem należy rozpylić go trzy razy na tylnej ścianie gardła, potem już nie jeść i nie pić. 

Dostępny: w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością

Snoreeze

snoreeze

Cena: 30 zł

Zawartość: 14 płatków

Producent: Passion For Life Healthcare

Listki doustne przeciw chrapaniu

Nowa postać preparatu Snoreeze dla tych, którzy nie lubią kropli i aerozoli. Listki zawierają mikroskopijne kuleczki stanowiące mieszaninę naturalnych olejków eterycznych i witamin, pod wpływem których następuje zmniejszenie wibracji powodujących chrapanie. Listek należy umieścić na podniebieniu kwadrans przed położeniem się spać. Rozpuszczając się, uwolni olejki eteryczne powodujące usztywnienie wibrujących tkanek.

Dostępny: w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością

Mediflow

poduszka 3

np. www.vitamarket.pl

Cena: 240 zł

Producent: Mediflow

Wodna poduszka ortopedyczna

Poduszka składa się z trzech warstw. Zewnętrzna to miękka, hipoalergiczna warstwa poliestru zwiększająca komfort snu. Druga pełni funkcję izolacji termicznej otaczającej warstwę wodną. Ostatnia warstwa to... woda. Wyparta przez nacisk głowy gwarantuje optymalne podparcie szyi. Odpowiednia pozycja głowy pomaga redukować lub wręcz likwidować chrapanie.

Dostępna: w sklepach z artykułami ortopedycznymi, w internetowych portalach zdrowotnych,

ComfOrto

poduszka 2

np. www.vitamarket.pl

Cena: 55 zł

Producent: Reha Fund

Lecznicza konturowa poduszka do spania

Dwuwarstwowa poduszka, górna warstwa jest wy- konana z pianki poliuretanowej o zmniejszonej gęstości (dla komfortu), dolna warstwa z pianki o wysokiej gęstości (dla stabilności). Kształt i profil pianki pozwalają na prawidłowe ułożenie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni. Dzięki anatomicznemu profilowi pomaga likwidować chrapanie.

Dostępna: w sklepach z artykułami ortopedycznymi, w internetowych portalach zdrowotnych,

Comfort Medic Pillow

poduszka 1

np. www.vitamarket.pl

Cena: 230 zł

Producent: Comfortkudden AB

Ortopedyczna poduszka

Ta chroniona patentem poduszka to efekt trzyletnich badań i testów prowadzonych przez skandynawskich lekarzy. Idealnie dopasowuje się do ciała. Zmniejsza chrapanie dzięki właściwemu ułożeniu głowy. Ma jeszcze jedną zaletę: jest w całości wykonana z antyalergicznej pianki poliuretanowej, nie będzie więc uczulać alergików. No i ma dwuletnią gwarancję...

Dostępna: w sklepach z artykułami ortopedycznymi, w internetowych portalach zdrowotnych,

Elta SN-110

elta

np. www.market-az.pl

Cena: 170 zł

Wymiary: 50 x 285 x 13 mm

Producent: Elta

Urządzenie zapobiegające chrapaniu

Zapinane na rzep wokół nadgarstka urządzenie, wykorzystując metodę "kuksańca w bok", rozpoznaje niemiłe dźwięki i w odpowiedzi wysyła w kierunku chrapiącego nieszkodliwe impulsy bioelektryczne. Ich działanie zmusza chrapiącego do zmiany pozycji bez przerywania snu, zapobiegając tym samym chrapaniu. W zestawie żel kontaktowy, którym należy posmarować skórę przed założeniem aparatu.

Dostępne: w niektórych aptekach i sklepach z artykułami zdrowotnymi, w portalach internetowych,

Snore Relief ZD-100

snore r

www.snore.pl

Cena: 149 zł

Producent: DLF

Aparat przeciwko chrapaniu

Z silikonu, z wbudowanym magnetyczny chipem, który oddziałuje na zakończenia nerwu trójdzielnego w przegrodzie nosowej i pobudza je. Dzięki temu poprawia ukrwienie tkanek miękkich podniebienia, zwiększając ich usztywnienie, i uspraw- nia przepływ powietrza. Aparat zakłada się na przegrodę nosa, wsuwając maksymalnie głęboko do otworów nosowych. Zewnętrzna wypustka dotyka górnej wargi. Na brzegach aparatu znajdują się rynienki ułatwiające oddychanie i powalające na przepływ większej ilości powietrza.

Dostępny: w niektórych aptekach (czasem na zamówienie), w sklepach z artykułami zdrowotnymi, w internecie