Mimo, że dziś do golenia się nie trzeba nikogo namawiać, nie każdy mężczyzna wie, jak ogolić się dobrze. Dla wielu ten poranny rytuał kończy się zaczerwienieniami, nieładnymi wypryskami na szyi, a bywa, że i skaleczeniami.

Oto poradnik perfekcyjnego golenia:

Golenie na sucho (korzystniejsze w przypadku osób z podrażnioną cerą i silnym trądzikiem)

Jest wygodne i szybkie. Pamiętać trzeba, aby golić się przed, a nie po prysznicu, bo włoski nie powinny być za miękkie. Przed goleniem warto natrzeć twarz tonikiem, aby uniknąć podrażnień i stanów zapalnych. Pielęgnacja po goleniu jest identyczna, jak w przypadku golenia na mokro.

Golenie na mokro

Trzeba się tego nauczyć.  Takie golenie uchodzi za dokładniejsze i delikantniejsze od "suchego", jednak osoby z problemami skórnymi mogą się łatwo pokaleczyć. Jego zaletą jest to, że działa ono jak peeling, dodatkowo pielęgnując skórę.

1) Najpierw idź pod prysznic, aby skóra odprężyła się i nawilżyła. Możesz też oczyścić ją żelem do mycia twarzy. 2) Włoski zarostu wciągają wodę i pęcznieją. W takim stanie łatwiej dają się obcinać. Dlatego przez minutę spryskuj sobie twarzdobrze ciepłą wodą. 3) Aby ułatwić pracę maszynce, używaj kosmetyku, np. pianki do golenia, której nie wystarczy nałożyć na skórę, trzeba ją delikatnie wmasować. Dzięki temu włoski ułożą się optymalnie i będą jeszcze miększe. Ponadto w kosmetykach do golenia zawarte są substancje chroniące skórę.

4) Teraz zaczynasz się golić: delikatnie, szybkimi pociągnięciami zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa (inaczej doprowadzisz do podrażnień; wyłącznie w przypadku, jeśli masz absolutnie niewrażliwą skórę, możesz spróbować golić się pod włos). Zaczynasz golenie na policzkach i szyi, ponieważ tam zarost jest najmiększy. Wolną ręką napinasz skórę podczas golenia, kończysz w okolicach ust i na podbródku - tam włosy są twarde. Ostrze maszynki spłukujesz regularnie ciepłą wodą i nigdy nie używasz go dłużej niż tydzień.

5) Po goleniu musisz ukoić podrażnioną skórę. Używaj produktów typu After Shave, które zapobiegną zaczerwienieniom, uspokoją skórę i sprawiaą, że poczujesz się świeżo.

6)  Od czasu do czasu zafunduj swojej cerze parę dni bez golenia.

7) Nie należy golić się nigdy wieczorem ani pomiędzy posiłkami. Znacznie lepiej robić to przed, niż po śniadaniu. Dlaczego?  Ponieważ okolice ust są wówczas bardziej ukrwione i łatwiej możesz się skaleczyć.

fot.: Shutterstock