Jedzenie i ćwiczenie. Tak wyglądały dni Mariusza, odkąd postanowił zająć się swoim wyglądem. Do tego nie mógł jeść byle czego. Przynosił do pracy pojemniki z jedzeniem przygotowanym według zaleceń dietetyka. Z zegarkiem w ręku pilnował godzin posiłków. To jednak jeszcze dawało się zrozumieć. Ale dlaczego do tego wciąż łykał jakieś tabletki albo rozrabiał z wodą tajemnicze proszki?

- To suplementy - odburkiwał nagabywany przez kolegów. - Bez nich w kulturystyce do niczego się nie dojdzie.

Czy rzeczywiście?

- Zawodowi kulturyści faktycznie bez odżywek się nie obejdą - komentuje dr Przemysław Kubala, specjalista medycyny sportowej pracujący w Katedrze Medycyny Sportu Poznańskiej AWF oraz w Centrum Medycznym LIM, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny sportowej. - Jednak osoby trenujące rekreacyjnie zwykle przesadzają z suplementami i wydają na nie bez potrzeby duże pieniądze. Zwykle wynika to z przekonania, że suplementy zastąpią im trening. A bez tego ostatniego najlepsza odżywka będzie niewiele warta. No i do tego nie wystarczy po prostu łyknąć garści tabletek. Trzeba wiedzieć, kiedy i co brać, by odniosło skutek.

- Kulturystyka to bardzo wymagający sport - zgadza się Katarzyna Kozakiewicz, mistrzyni Body Fitness i kulturystyki, trenerka w fitness clubie Holmes Place w warszawskim hotelu Hilton i sportowy konsultant żywieniowy. - Poza treningiem najważniejsza w tej dyscyplinie jest dieta. Bez niej nie osiągnie się niczego. Mięśnie muszą mieć budulec, żeby rosnąć. Musimy im go dostarczać w tym, co jemy. A że niewiele osób byłoby w stanie optymalnie skomponować swoją dietę, trzeba wspomagać się suplementami.

Cegiełki białka

Najważniejsze w diecie kulturysty są niewątpliwie aminokwasy. Co to takiego?

To cząsteczki, z których zbudowane jest białko. A mięśnie to właśnie białko. Dlatego każdy, komu zależy na wyrzeźbieniu sylwetki, powinien sięgać zwłaszcza po tzw. aminokwasy rozgałęzione. Nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować ich sam. Pobiera je głównie z mięsa i produktów zwierzęcych (np. nabiału). Aminokwasy rozgałęzione stanowią blisko jedną czwartą składników białek mięśni.

- Przyrost mięśni, wbrew temu, co się powszechnie myśli, wcale nie odbywa się podczas treningu - mówi dr Kubala. - Trening jest jedynie podstawowym bodźcem, który ów przyrost wyzwala.

Dokładnie wygląda to tak: podczas ćwiczeń na siłowni włókna mięśniowe zostają uszkodzone. Proces uszkodzenia tkanki nazywa się katabolizmem. Wskutek niego dochodzi do utraty białka. Do odbudowy mięśnia potrzebne są rozmaite składniki - przede wszystkim aminokwasy, ale także woda i węglowodany. I spokój.

- Mięśnie rosną w czasie snu - mówi Katarzyna Kozakiewicz. - Dlatego dla treningu kulturystycznego bardzo ważna jest regeneracja. Jeśli nie damy mięśniom czasu na odbudowę, uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego - będziemy je tracić. Niektóre grupy mięśni, na przykład biceps, potrzebują do odnowy tylko 24 godz., ale mięśnie pleców czy klatki piersiowej - już 72 godz.

Co dzieje się w czasie regeneracji? Do uszkodzonej tkanki mięśniowej pobierane są aminokwasy. Najczęściej ich źródłem są mięśnie, które nie zostały uszkodzone. Skutek? Budując biceps, możemy tracić łydkę. By temu zapobiec, podajemy aminokwasy w postaci suplementu. Wtedy organizm w pierwszej kolejności zużywa te, które znajdą się "luzem" we krwi, zostawiając w spokoju wewnętrzne zapasy.

Dlatego BCAA podaje się zwykle przed treningiem i po treningu, przed snem i tuż po przebudzeniu. Wtedy ich zużycie jest największe.

Ponadto aminokwasy stymulują wydzielanie w przysadce mózgowej hormonu wzrostu, który przyspiesza anabolizm - czyli wzrost mięśnia. Bowiem oprócz tego, co zostało naprawione, w mięśniu zawsze przybywa nowych włókien "na zapas". Żeby następnym razem nie doszło do uszkodzeń, by podołać ciężarowi. Tak rosną kulturyści.

Pakowanie na wodzie

- Drugim popularnym suplementem oprócz aminokwasów są witaminy i mikroelementy - mówi Katarzyna Kozakiewicz, która prowadzi również sklep z odżywkami dla sportowców. - Organizm trenującego człowieka potrzebuje zwłaszcza magnezu, potasu i wapnia - składników, które wypłukiwane są w czasie wysiłku. Ich niedobór może skutkować skurczami mięśni, ale także zasłabnięciem. Z witamin ważne są zwłaszcza antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki. Dlatego w diecie kulturysty powinny się znajdować warzywa i owoce bogate w te składniki, np. brokuły, marchew czy brzoskwinie.

Jednak na półkach sklepu z suplementami znajdują się nie tylko aminokwasy, odżywki białkowe czy witaminy. Obok nich stoją słoiki z preparatami kreatyny, odżywki carbo (czyli węglowodanowe), preparaty zwiększające ilość tlenku azotu i wiele, wiele innych. Do czego to służy?

- Kreatyna to związek, który zatrzymuje wodę w komórkach - wyjaśnia Katarzyna Kozakiewicz. - Po jej zażyciu mięśnie stają się bardziej napakowane, przez kilka dni czujemy się nalani, opuchnięci. Ale to nam daje tak zwaną pompę mięśniową - jesteśmy w stanie wykonać większy wysiłek, podnosić większe ciężary.

Kreatyna służy więc do zoptymalizowania treningu. Cykl ćwiczeń na niej wynosi pięć-sześć tygodni. Potem ją odstawiamy. Gdy woda schodzi z organizmu, część wytrenowanej masy mięśniowej zostaje.

Należy jednak pamiętać, by przy suplementacji kreatyną dużo pić. Gdy bowiem pod jej wpływem woda z naczyń krwionośnych przechodzi do komórek mięśniowych, pogarsza to zdolność organizmu do ochładzania się i zdolność krwi do przenoszenia tlenu. W ekstremalnej sytuacji może to nawet doprowadzić do śmierci w czasie wysiłku.

- Prawda jest taka - mówi dr Kubala - że przy rekreacyjnym ćwiczeniu zupełnie wystarczy suplementacja z aminokwasów czy białek, węglowodanów i uzupełnianie wody oraz witamin i składników mineralnych. Niestety, rzeczywistość jest taka, że często ci, którzy ćwiczą mało, mają pokusę, by pójść na skróty. A to już prawdziwe igranie ze zdrowiem.

- Trening kulturysty jest naprawdę zdrowy, jeśli prowadzi się go rozsądnie - mówi Katarzyna Kozakiewicz. - Niestety, zabierając się do tego, o jednym trzeba pamiętać - mięśnie nie rosną z dnia na dzień, a nawet z miesiąca na miesiąc. Żeby dobrze wyglądać, potrzeba lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

Dobrze to rozumiem, kiedy patrzę na naszego kolegę Mariusza, który przerywa towarzyskie spotkanie, bo nadszedł czas na kolejną porcję białka. Wygląda na to, że kulturystyka to sport tylko dla cierpliwych. Ci o silnej woli machanie hantlami mogą traktować głównie rozrywkowo.            

Kark z biustem

Ogólnie dostępne odżywki krzywdy nam nie zrobią (przedawkowanie białka najwyżej spowoduje wzdęcie), ale są substancje, których niekontrolowane zażywanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Przykładem jest hormon wzrostu, który powoduje rozrost nie tylko mięśni, ale także kości i tkanek miękkich. Łatwo poznać osoby, które dopingują się tym specyfikiem, bo mają rozwinięte kości żuchwy i wielkie nosy. Jeśli zaś sięgnęły po taki doping przed zakończeniem dojrzewania, mogą być, paradoksalnie, dość niskie. - Ten hormon u młodzieży czasem przyśpiesza dojrzewanie i hamuje wzrost kości - tłumaczy dr Przemysław Kubala.

Drugim w rankingu popularności jest testosteron. - Kłopoty z płodnością, spadek libido, depresja, uzależnienie - to tylko niektóre z efektów zażywania testosteronu - mówi lekarz. Przyjmowany z zewnątrz hormon blokuje produkcję własnego. Skóra staje się szorstka i pokryta trądzikiem, pęczniejące mięśnie powodują rozstępy. Włosy wypadają, kark grubieje, pojawia się agresja. Wątroba szwankuje, nerki wysiadają, a miażdżyca niszczy serce. Kolejnym skutkiem ubocznym jest feminizacja - nadmiar testosteronu zmienia się w żeński estrogen, czego rezultatem jest impotencja i ginekomastia (powiększające się piersi). Wreszcie może dojść do zmian nowotworowych - raka wątroby i prostaty. Bywa, że kulturyści, aby zwiększyć masę mięśniową, wstrzykują sobie insulinę, która jest prawie nie do wykrycia. Nietrudno przy tym ją przedawkować - nadmiar insuliny i drastycznie obniżony poziom niezbędnej mózgowi glukozy mogą doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej, a nawet śmierci. U zdrowej osoby podawana systematycznie insulina może spowodować cukrzycę - przy podniesionym poziomie insuliny trzustka zaprzestaje bowiem jej produkcji.

Za wypożyczenie produktów do sesji zdjęciowej dziękujemy sklepowi Vitaland w CH Promenada przy ul. Ostrobramskiej 75c w Warszawie

Zobacz też na Logo24 :

Tekst: Olga Woźniak, "Przekrój"

Konsultacja tekstu: Katarzyna Kozakiewicz

Zdjęcia: Corbis, Kuba Mount