Owłosiona część twarzy wymaga pielęgnacji. Należy codziennie stosować preparaty regenerujące skórę, tzn. kremy i balsamy po goleniu. Dlaczego? Bo regularne stosowanie kosmetyków pozwala uniknąć przesuszenia, uszkodzeń i podrażnień powstających w wyniku golenia. Golenie to ciężki zabieg, zwłaszcza dla cery z problemami.

Na skórze trądzikowej , z licznymi grudkami, golenie powoduje ścinanie nierówności, krwawienie i nieprzyjemne podrażnienie.

Jedyna rada - wyleczyć skórę z trądziku.

Mężczyźni często skarżą się na czerwone krostki pojawiające się po goleniu. Najczęściej to objaw zakażenia mieszków włosowych bakteriami obecnymi na skórze. Golenie powoduje powstawanie dodatkowych "wrót zakażenia". W tym przypadku konieczne jest leczenie preparatami usuwającymi nadmierną florę bakteryjną. Problemem są także wrastające włosy . Pojawiają się często, przy stosowaniu maszynek z trzema i czterema ostrzami. Kolejne nożyki wyciągają włos i ucinają go bardzo nisko. Korzeń włosa chowa się głęboko w skórze i nie potrafi znaleźć drogi do kanału prowadzącego na jej powierzchnię. Taki włos zakręca się i rośnie pod naskórkiem (nawet kilka cm!). W takim przypadku należy golić się z włosem, jednoostrzową najprostszą maszynką. Paradoksalnie, czym dokładniejsze golenie, tym większe niebezpieczeństwo wrastania włosów. Po goleniu należy dezynfekować skórę, np. wodą utlenioną, i nałożyć lekką piankę (np. pantenol), aby nie zatykać porów.

Twardy zarost. Jak go zmiękczyć. Najnowsze metody.

Mężczyźni z twardym zarostem powinni przekonać się do używania specjalnej oliwki, która przygotowuje skórę i zarost do golenia. Błyskawicznie zmiękcza włos, ułatwia golenie, a jednocześnie zabezpiecza skórę przed podrażnieniami. Produkt drogi, ale wart swojej ceny i bardzo wydajny - wystarczy kilka kropli, by pokryć całą powierzchnię z zarostem. Oliwki dostępne na polskim rynku prezentujemy obok. Mężczyźni z problemem wrastających włosów powinni raz w tygodniu wykonać peeling, który unosi zablokowane w skórze włosy i dobrze oczyszcza skórę.

goleniegolenie 

Do golenia. Krem, żel czy pianka?

Rozprowadzanie pędzlem kremu do golenia to świetny masaż oczyszczający pory i rytuał od dawna niemodny... Większość mężczyzn wybrało wygodę - stosuje pianki i żele. Po pierwsze, można nakładać je na twarz ręką, po drugie, wytwarzająca się obfita piana dokładnie pokrywa zarost, czyniąc go miękkim i łatwym do usunięcia. Warto wiedzieć, że preparaty te należy wmasowywać w skórę równie dokładnie, jak krem - tylko wtedy odpowiednio zmiękczają zarost i nawilżają skórę.

goleniegolenie 

Po goleniu. Balsamy, kremy, musy i żele. Co dla kogo?

Po goleniu skóra potrzebuje nawilżenia i regeneracji. Najnowsze kosmetyki mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają, nie pozostawiają śladów i uczucia lepkości. Co wybrać? Balsamy i kremy są dobre dla skóry normalnej i suchej. Żele po goleniu nie zawierają tłuszczów, dlatego nadają się dla skóry przetłuszczającej się.

Natomiast musy są idealne dla skóry tłustej.

goleniegolenie 

goleniegolenie 

Po goleniu. Wody. Odświeżający rytuał.

Wody po goleniu wydają się dziś reliktem. To prawda - wyparły je balsamy i kremy, ale dla wielu wklepywanie odświeżającej wody po goleniu pozostaje nieodzownym porannym rytuałem. Tym bardziej że skóra niemająca skłonności do podrażnień bez kłopotu zniesie kontakt z kosmetykiem z niewielką ilością alkoholu. Pamiętaj jednak, żeby wodę toaletową użyć dopiero wtedy, gdy skóra po goleniu nieco się uspokoi.

goleniegolenie 

Skóra wrażliwa. Proste rozwiązanie.

Jeśli odczuwasz dyskomfort w czasie golenia, a po goleniu masz czerwoną, piekącą skórę albo pojawiają się krostki, oznacza to, że masz skórę wrażliwą. I nie jesteś wyjątkiem. Aż 85% mężczyzn ma kłopot z podrażnioną skórą po goleniu, a trzy czwarte z nich kaleczy się podczas golenia, naruszając jednocześnie krostki i drobne wypryski na skórze.

Dlatego do golenia i potem stosuj balsamy i mleczka przeznaczone tylko do skóry wrażliwej, bez alkoholu i z ograniczoną ilością składników drażniących, np. konserwantów i zapachów.

goleniegolenie 

Konsultacja: dermatolog, dr n. med. Andrzej Szmurło, Klinika Novaderm

Opracowanie: Dorota Szadkowska

Stylizacja: Ola Markowska

Zdjęcia: Marcin Klaban, Łukasz Falkowski (montaż)

Czytaj w Znam.to: Niezła alternatywa dla płynów po goleniu

Czytaj też na Logo24 :