1. Czy można skutecznie pozbyć się niechcianego tatuażu?

Metod na pozbycie się tatuażu jest wiele, ale mówiąc zupełnie szczerze, żadna nie jest dobra. Skutecznie i bez efektów ubocznych można pozbyć się jedynie tatuażu bardzo płytkiego (np. makijażu permanentnego). Natomiast tatuaż profesjonalny - wykonany z zamiarem "na zawsze" - nie daje się łatwo usunąć. Zdeterminowanym pacjentom najczęściej proponuję laser albo chirurgię. Ostateczny dobór metody uzależniony jest od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, koloru i sposobu wykonania.

2. Jak działa laser?

Laseroterapia wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy: cząstki barwnika pod wpływem zaabsorbowanej przez nie energii, pochodzącej z wiązki emitowanej przez laser, ulegają zniszczeniu. Skuteczność zabiegu zależy m.in. od optymalnego dobrania długości fali, która w największym stopniu będzie absorbowana przez dany kolor. Najłatwiej usuwa się tatuaże ciemne (grafitowe, ciemnogranatowe), bo ten kolor absorbuje fale o bardzo szerokim spektrum. Pigmenty niebieskie i zielone absorbują fale o długości 625-755 nm, a czerwone - 575 nm. Natomiast odcienie żółte tylko w niewielkim stopniu pochłaniają fale o długości generowanej przez współczesne lasery, co oznacza, że tatuaży żółtych i pomarańczowych laserem usunąć nie można.

Niezależnie od typu użytego lasera do skutecznego usunięcia tatuażu koniecznych jest kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach. Trzeba się również liczyć z tym, że w wielu przypadkach obrazek nie zniknie, zmniejszy się jedynie jego intensywności lub - co gorsze - rozmyje się kontur.

Po zabiegu laserem mogą wystąpić powikłania. Mimo że współczesne urządzenia potrafią dość precyzyjnie niszczyć barwnik bez uszkodzenia okolicznych tkanek, zdarzają się odbarwienia lub przebarwienia w miejscu po tatuażu, skóra może zmienić teksturę, a czasem nawet powstaje blizna.

4. A czy można pozbyć się blizny? Na przykład powstałej po usunięciu dużego tatuażu, po zagojeniu się rany albo pooperacyjnej?

Nie ma możliwości całkowitego usunięcia blizny. Każda pozostaje do końca życia. Jednak można powalczyć o jej "urodę". W większości przypadków da się zamienić bliznę dużą i brzydką na mniej zauważalną, a w niektórych przypadkach prawie niewidoczną, i co ważne, nie powodującą zaburzeń, np. przykurczów w stawach czy bólu. Medycyna zna wiele metod, by to osiągnąć.

Dość skuteczna jest sterydoterapia, czyli wstrzykiwanie triamcinolonu (rodzaj kortykosterydu) w bliznę. Bolesny zastrzyk należy powtórzyć 2-4 razy w kilkutygodniowych odstępach. Metoda ta, jak większość, nie jest pozbawiona wad. Może wystąpić depigmentacja (nadmierne rozjaśnienie) czy teleangiektazja (rozwój widocznej siatki drobnych naczynek). Natomiast zaletą tego sposobu jest niski odsetek nawrotów (ponownego przerastania blizny). Rezultaty są jeszcze lepsze przy połączeniu sterydoterapii z innymi metodami, np. krioterapią czy leczeniem chirurgicznym.

Na koniec muszę podkreślić, że metody, o których wspomniałem, odnoszą się jedynie do zwykłych blizn. Chirurgiczne leczenie przerośniętych blizn i bliznowców napotyka znacznie większe trudności, jest mniej skuteczne i obarczone znacznie większym ryzykiem. Ponowne przerosty bliznowców lub przerośniętych blizn po ich wycięciu i zszyciu obserwowane są w zdecydowanej większości przypadków. Niestety, praktycznie zawsze.

5. Ile to kosztuje?

Całkowity koszt zabiegu ustala się indywidualnie, po ocenie wielkości i jakości obszaru, który chcemy usunąć lub poprawić. Średnio jedna sesja laseroterapii to koszt od 500 zł w górę. Chirurgiczny zabieg usunięcia obrazka o wymiarach 10x5 cm (wysokość razy szerokość) to wydatek kilku tysięcy złotych.

Mimo wad laseroterapia uważana jest obecnie za najlepszy sposób usuwania tatuaży. Zwłaszcza tych profesjonalnych, które - w przeciwieństwie do amatorskich - mają równomiernie i stosunkowo płytko rozmieszczony barwnik w skórze.

Rozmawiała: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

Zobacz też na Logo24 :