Producenci prześcigają się w liczbie godzin gwarantujących skuteczność preparatów. Kiedyś było 24 h, dziś nawet 72 h! Radzimy tego nie sprawdzać na własnej skórze i cudzych nosach... Najskuteczniejsze są preparaty zawierające sól aluminium i cynk, dlatego polecane są dla osób aktywnych, uprawiających sport.

1. I Coloniali , dezodorant bezalkoholowy z wyciągiem mięty pieprzowej i kory białej wierzby, 100 ml/55 zł (w perfumeriach Douglas)

2. L'Occitane Verdon , dezodorant w sztyfcie z linii zapachowej Verdon, 75 ml/65 zł (tylko w sklepach L'Occitane)

3. AXE , dezodorant w spreju, 150 ml/15 zł

4. Biotherm Homme , dezodorant w kulce z aloesem i ekstraktem z organicznej pomarańczy, nie zawiera soli aluminium, 75 ml/75 zł

5. Vichy Homme , bezalkoholowy dezodorant i antyperspirant dla skóry wrażliwej i alergicznej 50 ml/45 zł (w aptekach).

6. Guerlain , dezodorant w sztyfcie, 75 ml/118 zł

7. Collistar , Acqua Attiva , dezodorant w spreju, 100 ml/75 zł

8. Lanceme Hypnese , bezalkoholowy dezodorant perfumowany w sztyfcie, 75 ml/95 zł

9. Chanel, Allure Homme Sport , dezodorant o orientalno-świeżym zapachu, 100 ml/122 zł

Dr n. med. Elżbieta Szymańska ,

dermatolog z Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie

Na naszym ciele jest 2-4 mln gruczołów potowych. Potrafią w ekstremalnych warunkach wydzielić kilka litrów płynu na godzinę, nawet do 10 litrów na dobę.

Nadmierne pocenie, tzw. emocjonalne (w odróżnieniu od chorobowego), dotyczy twarzy, pach, dłoni i stóp. Często nasila się pod wpływem niewłaściwej diety i używek. Zawsze pod wpływem wysiłku fizycznego. Obfity pot to nie tylko nieestetyczne plamy pod pachami, to w większości wypadków również nieprzyjemny zapach - pod wpływem bakterii pot ulega rozkładowi, wytwarzając przykrą woń. Silniejszą, gdy pod pachami są włosy. Dlatego w eliminowaniu intensywnego zapachu potu, poza odpowiednią higieną oraz stosowaniem dezodorantów i antyperspirantów, wskazana jest depilacja pach. Bardzo ważne jest także noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych tkanin, częste mycie oraz unikanie alkoholu, kawy i przypraw.

Dezodorant zawiera składniki zapachowe i bakteriobójcze - likwiduje zapach bez wpływu na wydzielanie potu. Działa przez kilka godzin, do czasu aż ulotni się alkohol. Z kolei antyperspirant ma w swym składzie związki soli metali, które hamują wydzielanie potu. Pod wpływem antyperspirantu, po kilku dniach stosowania, dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów potowych.

Środki zwalczające potliwość (lub tylko zapach potu) występują w różnych postaciach. Najsilniej działają kosmetyki w postaci sztyftu, kulki (roll-on) i kremu. Aerozole są mniej trwałe i słabiej działają, jednak w opinii wielu osób są najwygodniejsze w użyciu.

W antyperspirantach stosuje się cząsteczki srebra, znane z silnych właściwości bakteriobójczych. Coraz częściej pojawia się krzemian magnezowy czyli talk - pochłania pot, neutralizuje przykry zapach i wysusza skórę, ograniczając rozwój mikroflory bakteryjnej. Podobny efekt daje technologia obniżająca odczyn (pH) skóry. W antyperspirantach znajdują się też garbniki oraz wyciągi ziołowe, np. z szałwii, tymianku, kory dębu.

Przy nadmiernej potliwości sprawdzają się silne preparaty apteczne, np. Etiaxil, Antidral, Spirial.

Zdarza się jednak, że dezodoranty lub antyperspiranty uczulają. Taką reakcję powodują najczęściej substancje zapachowe i konserwanty. Również dodatek alkoholu, który wzmacnia działanie przeciwbakteryjne, może działać drażniąco na wrażliwą, skłonną do alergii skórę. Jeśli po użyciu dezodorantu pojawia się zaczerwienienie lub swędząca wysypka, należy jak najszybciej sięgnąć po inny środek. Produkty dobrych firm zawsze mają podany skład na opakowaniu. Dla skóry wrażliwej idealne są preparaty bezalkoholowe i bezzapachowe - nie powodują podrażnień i uczuleń.

Jeśli żaden ze stosowanych antyperspirantów nie zmniejsza silnej nadpotliwości, warto zdać się na pomoc dermatologa. Zabieg ostrzyknięcia szczególnie potliwych miejsc toksyną botulinową skutecznie pozbawia kłopotu na kilka miesięcy.              

1. Clarins Men , bezalkoholowy antyperspirant w kulce, 50 ml/83 zł

2. Nivea for Men, Menergy , antyperspirant w spreju, 100 ml/8 zł

3. SVR, Spirial , antyperpirant w kulce, bez alkoholu i środków zapachowych, 75 ml/41 zł (w aptekach)

4. Gillette Power Rush , antyperspirant w spreju dedykowany sportowcom, 150 ml/10,90 zł

5. Clinique Skin Supplies , antyperspirant w kulce, 75 ml/ 64 zł

6. Oceanic, AA Men Deo Active , antyperspirant w kulce, bezzapachowy, dla skóry wrażliwej, 50 ml/10 zł (w aptekach).

7. Schwarzkopf, Right Guard, Cool Impact , dezodorant w spreju (z molekułami srebra), 150 ml/14 zł

8. Iwostin Aspiria , trójaktywny antyperspirant, suchy sprej, nie zawiera alkoholu ani wody; dla skóry wrażliwej, 150 ml/26 zł (w aptekach)

9. Adidas action 3, Pro Invisible , antyperspirant w spreju, także dla sportowców, 150 ml/16 zł

10. Fa Men Energy Zone X-Protect, Schwarzkopf , antyperspirant w kulce dla sportowców, 50 ml/8 zł

11, Garnier Men Mineral , antyperspirant w sztyfcie z minerałem wulkanicznego pochodzenia, 40 ml/12 zł

Opracowanie: Dorota Szadkowska

Stylizacja: Katarzyna Tkaczyk-Domagała

Zdjęcia: Agata Jakubowska, Shutterstock (montaż)

Zobacz też na Logo24 :