Moja dziewczyna, wkrótce żona, zaczyna się domyślać, wręcz spytała, czy mi kupić na prezent wielkie słuchawki. Zbliża się nasz ślub, wypada powiedzieć, wpadam w panikę. Powiedzieć, nie powiedzieć? Przecież nie robię w sumie nic złego.        Antek

Fetyszyzm to osiąganie satysfakcji seksualnej wyłącznie na skutek kontaktu z jakimś przedmiotem lub określoną częścią ciała partnera. Wbrew pozorom jest dość częstym zjawiskiem, choć zdarza się, że jest absolutnie niezauważalny, a nawet nieuświadomiony.

Dzieje się tak wtedy, gdy fetysz jest przedmiotem w naturalny sposób pojawiającym się w sytuacjach intymnych lub przynajmniej łatwym do wytłumaczenia. Wtedy fetyszysta najczęściej nie decyduje się na poinformowanie partnerki. Kiedy mężczyznę podnieca jakaś część garderoby, np. koronkowa bielizna, czarne podwiązki czy stringi, sama kobieta często akceptuje to jako niewinne, wręcz dodające nastroju lub pikanterii zjawisko, które może współżycie wzbogacić. Bywa nawet skłonna założyć od czasu do czasu szpilki do łóżka lub trzymać w pobliżu skórzane rękawiczki.

Podobnie dzieje się, gdy fetyszem staje się część ciała, która i tak jest eksponowana podczas aktu. Wielu kobietom bardzo podoba się szczególne uwielbienie partnera dla ich pośladków, piersi lub stóp. Nie dziwi ich ani namiętne gładzenie pupy, ani zamiłowanie do stosunków od tyłu. Także prośba o powiększenie biustu nie musi się koniecznie z fetyszyzmem kojarzyć. No cóż, Antku, masz trochę pecha, gdyż fetysz, który cię podnieca, większości osób niespecjalnie się z seksem kojarzy i podczas kochania zazwyczaj jest z łóżka usuwany.

Dziwić się raczej należy, że twoja "prawie żona" dopiero teraz to zauważyła czy też - zasygnalizowała. W ogóle niektóre podniecające przedmioty są nader trudne do wkomponowania w przebieg współżycia. Kaloszy, stroju ochronnego, munduru lub lateksowej płachty - czyli coraz popularniejszych obecnie fetyszy - nie da się tak łatwo zakamuflować jak koronkowych podwiązek.

Coraz częściej też jako fetysze pojawiają się też różnorodne kaski, hełmy i maski, włącznie z przeciwgazowymi - nie jesteś osamotniony, to pewne.

Zanim podejmiesz decyzję o powiadomieniu partnerki, powinieneś sobie uświadomić, że twoje zaburzenie może prowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości, alienacji i nerwic. Jeśli podejmiesz leczenie (u seksuologa lub terapeuty), będziesz musiał poszperać w przeszłości, bowiem fetyszyzm ma często źródło w jednej z faz dojrzewania lub wcześniej.

Ale musisz też wiedzieć, że leczenie tego zaburzenia jest bardzo skuteczne.

Fetysze dawniej i dzisiaj

Niegdyś fetyszami były niewinne wachlarze z piór, podwiązki, szpilki.

Obecnie jest to przede wszystkim oprzyrządowanie używane w praktykach sado-maso, czyli pasy, uprzęże i inne wynalazki. W Ameryce fetyszem (czwarte miejsce na liście najbardziej popularnych!) stały się... papierosy. Trzecie miejsce na tejże liście zajmują rzeczy (cytat) "wilgotne i uszargane w błocie". Jeśli chcesz się pobawić w fetyszystę, możesz nabyć gustowny gumowy lub skórzany bat, lateksowy, idealnie przylegający do ciała strój albo skórzane, nabijane metalowymi ćwiekami stringi.

W sam raz na prezent, choć może nie pod tradycyjną choinkę :)

Eliza Nowicka , seksuolog

Rysunek: Małgorzata Ślińska

Zobacz też na Logo24 :