Dla większości mężczyzn pieszczoty analne są niezwykle silnie pobudzającym doznaniem. Tylko że nie wszyscy mają okazję się o tym przekonać - z różnych powodów. Niektórzy są za mało dociekliwi i nawet w trakcie pierwszych, burzliwych eksperymentów autoerotycznych nie próbują nowych doznań. Inni, owszem, próbują, ale natychmiast przestają, bo boją się rozkoszy płynącej z tak dziwnego, na ich gust, miejsca. Zwykle mężczyzna obawia się też prosić partnerkę o pobudzanie tych miejsc, wydaje mu się bowiem, że w jej oczach stanie się w ten sposób mniej heteroseksualny. Zdarzają się i reakcje ekstremalne, gdy mężczyzna dążący do stymulacji analnej zaczyna w wielkim strachu weryfikować swoją orientację seksualną. Tymczasem okolice odbytu i jego wnętrze to u mężczyzn dobrze funkcjonująca strefa erogenna - bogate unerwienie powoduje, że odczucia płynące z pobudzania tych miejsc są silne i nawet bez dodatkowych bodźców mogą prowadzić do orgazmu. Dla wielu par, które wyzbyły się lęków związanych z pieszczotami analnymi, szybko staje się jasne, że to właśnie umiejętne pobudzanie tych okolic u partnera daje mu więcej satysfakcji niż stosunek analny kobiecie. Choć nie jest to, oczywiście, regułą. Natomiast prawdą jest - choć rzadko się o tym mówi - że obydwie płci w trakcie masturbacji pobudzają się analnie, ręcznie lub za pomocą przedmiotów codziennego użytku albo przystosowanych kształtem zabawek z sex-shopu. Najpopularniejszą formą pobudzania analnego u mężczyzn jest imitowanie ruchów frykcyjnych. Wart jest polecenia - także ze względów zdrowotnych - masaż prostaty. Wymaga współpracy oddanej part-nerki, ale jest prosty do wykonania. Zaczyna się delikatną penetracją i płytkimi ruchami palca w przód i w tył. Głębiej można penetrować jedynie wtedy, gdy osoba masowana wyrazi taką chęć. Warto pieszczoty co jakiś czas przerywać, pomaga to oswoić się z sytuacją, odprężyć, a jednocześnie zwiększa rozkosz. Prostatę dość łatwo wyczuwa się palcem. Jeśli?masaż robi się ze względów medycznych, na przykład, żeby usunąć ból spowodowany obrzękiem gruczołu sterczowego, ruchy masujące muszą być gładzące, lekkie i bardzo delikatne. Przy dotykaniu dla rozkoszy warto wykonywać najpierw ruchy okrężne, a później w przód i w tył. Palec musi być czysty, zabawka również. Jeśli wejście jest zbyt suche, można się posłużyć lubrykantem, dokładnie takim samym, jaki niekiedy stosuje się do stosunku pochwowego. Niektórzy używają też?nawilżonych prezerwatyw nałożonych na?palec. I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - masażu nie wolno wykonywać w przypadku zapalenia prostaty lub nowotworu.

Nie tylko ruchy naśladujące stosunek mogą dawać rozkosz. Mało znany i niedoceniany teren pieszczot rozciąga się między wejściem do odbytu a jądrami. To właśnie tam uprawiający tantrę kochankowie odkryli tak zwane święte miejsce mężczyzny - czyli punkt, którego umiejętna stymulacja daje najwięk-szą rozkosz. Punkt ten można znaleźć, gdy członek jest w zwodzie. Trzeba wtedy palcami, gładzącymi ruchami, przebyć drogę od odbytu do jąder, czasem kilka razy, ale później nie ma już problemu z wyczuciem niewielkiego wgłębienia, którego masowanie odczuwa się wyjątkowo przyjemnie. W okolice te można się dostać także "od wewnątrz".

Podsumowując - odczuwanie rozkoszy w trakcie stymulacji odbytu jest zupełnie normalne. Tylko czy teraz jest dla ciebie to?mniej krępujące?     

Maja Koniczyna, seksuolog

Rysunek: Małgorzata Ślińska

Zobacz też na Logo24 :