Kac, choć sam w sobie jest stanem raczej mało przyjemnym, pełni istotną funkcję – przypomina nam, dlaczego nadużywanie alkoholu jest raczej kiepskim pomysłem (o innych racjonalnych argumentach zdarza nam się niestety w ferworze imprezy zapomnieć). A co by było, gdyby udało się go całkowicie wyeliminować i pozbawić picie alkoholu przykrych konsekwencji zdrowotnych?

Alcarelle – syntetyczny alkohol

Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać profesor David Nutt – psychiatra i psychofarmakolog, który sporą część swojego życia poświęcił badaniom nad stworzeniem syntetycznego alkoholu. Dzięki skupieniu się na receptorach GABA udało mu się ustalić, które z nich odpowiadają za efekt upojenia alkoholowego, a które za produkcję aldehydu octowego – toksyny, która powoduje kaca, a przy okazji także negatywnie wpływa na wątrobę. Kolejnym krokiem było stworzenie syntetycznego alkoholu, który został nazwany Alcarelle.

Efekt, który udało się osiągnąć Nuttowi brzmi bardzo ciekawie, ale trudno przewidzieć kiedy – i czy w ogóle – Alcarelle trafi na półki sklepowe. Przede wszystkim z punktu widzenia współczesnego prawodawstwa wielu państw taka substancja nie jest niczym innym, jak narkotykiem. Można oczywiście argumentować, że „zwykły” alkohol również nią jest, ale w jego przypadku dochodzi silne zakorzenienie w kulturze – gdyby wódkę wymyślono w dzisiejszych czasach, zapewne trudno byłoby ją wprowadzić do sklepów. Po drugie – nawet jeśli Alcarelle zostały zaakceptowany, to czeka go długa seria testów, bo jak dotąd został sprawdzony jedynie przez Nutta i jego znajomych. No i wreszcie można się zastanowić, czy umożliwienie ludziom upijania się bez konsekwencji jest na pewno odpowiedzialnym ruchem.

Aha, i jeszcze jedna sprawa – sam twórca mówi, że Alcarelle co prawda nie wywołuje kaca, ale smakuje przy tym gorzej, niż tradycyjny alkohol i nadaje się raczej do drinków.