Chociaż wielokrotnie przekonywaliśmy się o tym, że marki własne dyskontów potrafią w kwestii walorów smakowych dorównywać o wiele droższym trunkom (jak to było w przypadku whisky z Lidla oraz rumu z Aldiego), to walka o główne nagrody w prestiżowych konkursach jest już zabawą dla dużych chłopców. Dowodzą tego wyniki kategorii „Najlepszy single malt na świecie” konkursu World Whiskies Awards 2019.

Teeling Whiskey najlepszym single maltem na świecie

Główną nagrodę we wspomnianej kategorii zgarnęła w tym roku irlandzka whiskey Teeling. 24-letni trunek okazał się w opinii ekspertów lepszy od przeciwników ze Szkocji i Japonii. Triumf dublińskiej whiskey to duża rzecz, bo w dotychczasowej historii tego konkursu nie zdarzyło, aby po najważniejszy laur w tej kategorii sięgnął alkohol z Irlandii.

 

Nabycie choć jednej butelki Teelinga single malt nie będzie jednak łatwym zadaniem – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, cena każdej z nich to około 1400 złotych (co już jest pewną przeszkodą), a po drugie na rynek wypuszczono zaledwie 5000 sztuk, na które ostrzą sobie zęby miłośnicy whisky z całego świata. Trunek spędził większość swojego życia w beczkach po bourbonie, po czym został przelany na okres finiszowania do beczek po słodkim, francuskim winie Sauternes.

Ubiegłoroczny zwycięzca w omawianej kategorii, czyli japońska 25-letnia Hakushu, musiał zadowolić się triumfem w węższej kategorii, czyli najlepszy japoński single malt.