Jakiś czas temu pisaliśmy o interesującej aukcji, która miała się odbyć za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby's. Jej przedmiotem miała być wyjątkowa kolekcja whisky (jeszcze przed rozpoczęciem aukcji określona mianem "najbardziej wartościowej na świecie"). Całość składała się z 467 butelek, a za potencjalnie najdroższą uznano Macallana z 1926 roku ze słynnej beczki 263. Przed aukcją jej wartość szacowano na około 500 tysięcy dolarów.

Okazało się jednak, że ten konkretny przedstawiciel kolekcji Macallan's Fine and Rare jest wyceniany przez majętnych miłośników whisky o wiele wyżej. Jej licytacja zakończyła się bowiem w momencie, gdy ktoś złożył ofertę w wysokości 1,9 miliona dolarów!

 

Whisky pochodzące z beczki numer 263 nie po raz pierwszy biją cenowe rekordy. Poprzedni został ustanowiony kilka miesięcy wcześniej, gdy jedną z butelek udało się sprzedać za 1,2 miliona dolarów. Sama historia beczki również jest interesująca (oczywiście pod warunkiem, że jest prawdziwa). Podobno było tak - w latach osiemdziesiątych marka Macallan chciała zerwać z wizerunkiem producenta whisky blended. Zarządzono wtedy inwentaryzację w destylarni i gdy debatowano nad tym, czy whisky z 50-letnich beczek jest w ogóle warta butelkowania, ktoś zwrócił uwagę na o 10 lat starszą beczkę numer 263. "Gdy jej spróbowaliśmy, dostaliśmy gęsiej skórki na karku. To niesamowite, że whisky, która spędziła 60 lat w beczce była tak dobra" - powiedział później jeden z pracowników destylarni.

Jak widać, firmie udało się stworzyć legendę, dzięki której obecnie bije rekordy świata.