Jakiś czas temu pisaliśmy o interesującej aukcji, która miała miejsce w domu aukcyjnym Sotheby’s. Pod młotek trafiła wówczas kolekcja whisky określana mianem „najbardziej wartościowej na świecie”. I rzeczywiście została doceniona przez kupujących – jedna z butelek tego zbioru została zlicytowana za niemal 2 miliony dolarów.

Okazuje się jednak, że komuś udało się zgromadzić jeszcze bardziej wartościową kolekcję. Tym kimś jest wietnamski biznesmen Viet Nguyen Dinh Tuan, który od niemal dwudziestu lat gromadzi najciekawsze i najbardziej wartościowe butelki ze szkocką i japońską whisky. W tym czasie udało mu się zgromadzić 535 butelek – wśród nich znalazło się oczywiście miejsce dla trzech przedstawicieli słynnej serii Macallan Fine and Rare. Całość została wyceniona przez specjalistów na ponad 16,7 miliona dolarów, co zapewniło jej stosowny wpis w Księdze Rekordów Guinnessa.

Wietnamski biznesmen zapowiada, że w przeciwieństwie do anonimowego kolekcjonera, który spieniężył swoją kolekcję na aukcji, on nie chce pozbywać się swoich skarbów:

Nie mam zamiaru sprzedawać swojej kolekcji. Ani jednej butelki. Wręcz przeciwnie – będę dalej szukał rzadkich i ciekawych whisky, a mój zbiór będzie się powiększał.