Chcesz kupić whisky? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Dobre produkty można znaleźć praktycznie na każdej półce cenowej – od tych, których cena nie przekracza pięćdziesięciu złotych, poprzez te nieco droższe, a skończywszy na całych kolekcjach za kwoty sześciocyfrowe (i to w dolarach). Rywalizacja w branży jest spora, więc aby się wyróżnić, trzeba wpaść na naprawdę niebanalny pomysł. Na przykład na taki, jak destylarnia Buffalo Trace.

Producent z miasta Frankfort w stanie Kentucky (o dziwo, nie z Buffalo) postanowił bowiem stworzyć pierwszą na świecie prawdziwie koszerną whisky. I nie jest to jedynie wymysł samej destylarni, ponieważ inicjatywa uzyskała poparcie chicagowskiej rady rabinów. Nowa whisky (a właściwie bourbon) jest dostępna w trzech wariantach: Kosher Rye Recipe Bourbon, Kosher Wheat Recipe Bourbon i Kosher Straight Rye Whiskey.

 

Jak się robi koszerną whisky?

Cały proces w skrócie wyglądał następująco. Wspomniana rada rabinów nadzorowała kupno beczek z koszernych dębów prezesowi Buffalo Trace Markowi Bowenowi. Zanim whisky do nich trafiła, w destylarni skrupulatnie wyczyszczono wszystkie linie rozlewnicze, aby nie miała ona kontaktu z „niekoszernym” alkoholem. Gdy whisky odleżała swoje w beczkach, trafiła do butelek, których sprzedaż rozpocznie się 16 kwietnia. Data nie jest przypadkowa – to pierwszy dzień po zakończeniu żydowskiego święta Paschy. Będzie dostępna w sprzedaży do momentu, aż za rok rozpocznie się kolejna Pascha – zgodnie z prawem reiligjnym Żydzi mogą wówczas spożywać konkretne potrawy i napoje, wśród których nie ma mowy o alkoholu.

To kamień milowy w branży alkoholi, aby wyprodukować prawdziwie koszerną whisky. Wiemy, że produkty koszerne są bardzo ważne dla społeczności żydowskiej, a także dla innych odbiorców. Dokładamy wszelkich starań, aby cały łańcuch dostaw pozostawał koszerny, dzięki czemu nabywca ma 100% pewności, że to koszerna whisky.

– powiedział Mark Brown z Buffalo Trace.

Buffalo Trace planuje coroczne limitowane wydanie każdego roku po Paschy. Jedna butelka ma kosztować niecałe 40 dolarów.