Odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety:

Zainspirował mnie pan. Faktycznie, jest kilka kluczowych zasad, np. dźwięk połączenia przychodzącego powinien być dopasowany do miejsca, więc rezygnujemy z wesołych melodyjek i ustawiamy „The Imperial March” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” albo coś równie poważnego i refleksyjnego, najlepiej bez słów, sama muzyka. Ważne, by dźwięk wydobywający się ze smartfona był na tyle głośny, by osoby, które omijamy w wąskich przejściach pomiędzy miejscami spoczynku bliskich, nie musiały się zwracać w naszą stronę i odrywać od kontemplacji. Wystarczy, że lekko się odchylą, słysząc zbliżającą się muzykę, a my wtedy hyc i możemy iść dalej. Jak to się mawia biznesie: sytuacja „win – win”.


Z kolei rozmowę powinniśmy prowadzić z dala od bliskich i innych odwiedzających, nigdy nie wiadomo, obok kogo ujawniamy nasze plany związane z zawodowymi (przepraszam za dosadność) „targetami” albo innymi elementami strategii. Lepiej rozmawiać cicho, choć miejscami może być słaby zasięg, co z kolei będzie powodowało, że możemy być zmuszeni podnosić głos, a to nietaktowne zachowanie. Najlepiej wtedy będzie chwycić się czegoś dobrze wspierającego tak zwany zasięg. Nie wiem, czy dotknięcie znicza, to najlepsze rozwiązanie, ale w miejscach, o których rozmawiamy, jest sporo podwyższeń, marmurowych schodków, a nawet metalowych elementów, które mogą posłużyć jako wsparcie dla taktownej, czyli spokojnej, rozmowy telefonicznej.


Nie sposób nie odnieść się również do waty i obwarzanków, a pewno i pańskiej skórki, która wróciła w wielkim stylu – obowiązkowo trzeba zrobić sobie z nimi selfie na tle najładniej udekorowanego miejsca, z opisem #cmentarz #najlepiej. A może -będziemy mieli szczęście i podjedzie jakiś food truck?
Opcjonalnie można na cmentarzu wyłączyć telefon, ale to jest tak niedorzeczne, że aż nie podejmę się opisania tego z grobową miną