W zależności od rangi przyjęcia i godziny powinniśmy odpowiednio dostosowywać doń naszą garderobę. Jeżeli otrzymaliśmy sugestię, tak jak w Pańskim przypadku, możemy śmiało zabierać się za kompletowanie naszego ubioru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezenty dla rodziców dziewczyny - jakie kupić? (I czy w ogóle?)

Określenie typu "smart casual" odczytuje się jako ubiór, który winien być połączeniem wygody z elegancją. Wygoda nie powinna jednak zmierzać w kierunku spodni typu dżins, gdyż jest to już "casual" (choć warto zaznaczyć, iż niektórzy uznają jednak dżins za "smart"). Z kolei określenie "elegancja" w tym akurat wypadku winno unikać garnituru z krawatem. Można pokusić się o odważne stwierdzenie, iż "smart casual" to wszystko to, co znajdziemy pośrodku.?

Bezpiecznie jednak na Wigilię będzie założyć spodnie typu chino, koszulę z długim rękawem, marynarkę np. w kratkę (którą zawsze możemy zdjąć) i wiązane lub wsuwane buty typu loafers. Możemy pozwolić sobie również na mniej formalny krawat. Jeżeli jednak większość mężczyzn będzie bez krawata, możemy go dyskretnie rozwiązać i schować. Oczywiście pasek w kolorze butów jest bezwzględnie obowiązującą zasadą.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ostatni kawałek tortu - jak po niego sięgnąć?

"Smart casual" jest bardzo szerokim określeniem, do którego pasują również golfy, swetry i koszulki polo, niemniej na firmową wigilię ubrałbym zaproponowany powyżej zestaw.