Czy całować, jeśli tak, to w jakich okolicznościach jest to dobrze widziane, w jakich nie, czy jeśli całujemy, to wszystkie kobiety bez wyjątku, i babcię, i piętnastoletnią wnuczkę?

Ani w pracy, ani podczas oficjalnych spotkań nie powinniśmy się witać w sposób, do jakiego przywykliśmy podczas wizyt nieformalnych. Tym samym: nie całujemy ani w policzki, ani w dłonie. Nie całujemy również bardzo młodych dam - chyba że jest to nasza ukochana. Nie całujemy nikogo pod gołym niebem.

Całujemy zatem w sytuacjach nieoficjalnych. Z pewnością damy w wieku pobalzakowskim będą mile zaskoczone takim gestem z naszej strony. Seniorka naszego rodu również nie będzie nas ganiła za taką postawę, o teściowej nawet nie wspominając. Jeżeli decydujemy się na pocałunek, musimy delikatnie chwycić dłoń damy i schylić się lekko do jej poziomu (nie podnosimy dłoni wysoko do ust ani też nie robimy zbyt atletycznego ukłonu). Dłoń powinniśmy niezauważalnie wręcz musnąć ustami. Na koniec równie ważne: jeżeli decydujemy się na całowanie, musimy uwzględnić wszystkie damy, z którymi się w danym momencie witamy. Ciekawostką może być fakt, że w niektórych domach seniorki są całowane w rękę nawet przez inne kobiety.

Zobacz też na Logo24 inne artykuły z serii Savoir vivre