Bez narzucania się

Bardzo się cieszę, że podjął Pan ten temat. Lekarz słusznie wskazał, by się nie narzucać. Osoba z niepełnosprawnością (to dziś określenie zamienne i jako niestygmatyzujące, jest bardziej preferowane m.in. przez Światową Organizację Zdrowia - red.) sama najlepiej wie, czy da sobie z czymś radę, czy będzie musiała zwrócić się o pomoc. Nie powinniśmy nic zakładać z góry i jednoznacznie oceniać.

Zdecydowanie unikałbym podejmowania działań, w których energicznie i trochę z zaskoczenia próbujemy pomóc. Nie dość, że może to kogoś wystraszyć, to jeszcze spowodować np. przewrócenie się. Obserwujmy, bądźmy blisko i spytajmy, ale również pamiętajmy o tym, że osoby z niepełnosprawnością chcą czuć się jak inni, bez względu na swoje ograniczenia.

A w razie wątpliwości polecam tłumaczenie amerykańskiego poradnika savoir-vivre'u wobec osób niepełnosprawnych, dostępne na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Savoir vivreSavoir vivre Savoir vivre

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl .