Zrzucać czy nie zrzucać - oto jest pytanie

Jedna z zasad dobrych manier faktycznie mówi, że kulturalny mężczyzna nie powinien zdejmować marynarki w równie kulturalnym towarzystwie. Jest to zasada, której warto się trzymać. Wszak koszula po parkietowych szaleństwach może już nie wyglądać wcale atrakcyjnie albo - dosadniej to ujmując - estetycznie.

Jeżeli jednak nie nosi ona śladów nadmiernej pracy naszego systemu "hydrologicznego", to spytajmy Pań, które wokół nas siedzą, czy nie mają nic przeciwko, byśmy zdjęli marynarkę. Najlepiej zaczekać z tym na moment, kiedy najważniejszy mężczyzna przy stole zrobi to jako pierwszy, a wtedy - droga wolna.

Chyba że to my jesteśmy tym najważniejszym mężczyzną na przyjęciu, wtedy nasz gest może być zbawieniem dla innych reprezentantów płci brzydkiej - przy założeniu, że panie zezwolą. Na przyjęciu z udziałem królowej angielskiej, nawet gdyby z nieba lał się żar, marynarki nie zdejmujemy. Chyba że książę Filip zrobiłby to jako pierwszy.

Savoir vivreSavoir vivre Savoir vivre

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl .