- Gdy dajesz, obdzielaj po równo.

Zaczynając od końca pytania, zdecydowanie odradzałbym kupowanie bukietu jedynie dla seniorki rodu. Co innego, gdy udaje się Pan na spotkanie, w którym uczestniczy Pańska partnerka i jej matka. Nikt, a w szczególności partnerka, nie uzna za gafę wręczenia kwiatów jedynie jej matce. Jeżeli jednak, w ramach opisywanych okoliczności, chciałby Pan wręczyć kwiaty tylko seniorce, mógłby się Pan narazić na nieprzychylność matki swej lubej.

W zasadzie przy okazji spotkań, w czasie których nie celebrujemy czyichś urodzin, imienin, jubileuszy, wszelkie gesty wobec wszystkich dam obecnych na spotkaniu są jak najbardziej uzasadnione. Niektórzy spośród dżentelmenów zapragną "buchnąć panie w mankiet", czyli ucałować dłoń. A zatem, posługując się terminologią ułańską, jeżeli buchniesz jedną damę w mankiet, to, za przeproszeniem, buchasz wszystkie pozostałe.

Dlatego, jeżeli zamierza Pan kupić kwiaty, polecałbym zakup co najmniej dwóch bukietów - dla matki i babci. A jeżeli nadal ma Pan dylemat, można wstrzymać się z wręczaniem jakichkolwiek podarunków i zabawiać panie miłą rozmową, która bardzo często pozostawia lepsze wrażenie niż niejeden bukiet.

Savoir vivreSavoir vivre Savoir vivre

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!