- Prawdziwy powód odmowy należy w tym przypadku zachować dla siebie! Taktowna gospodyni, nawet gdy zauważy, że zostawiamy ślady na podłodze, nie będzie przecież ich wycierała w naszej obecności. Generalnie staramy się jak najmniej mówić o naszych dolegliwościach, chyba że mogą naturalnie dać o sobie znać podczas spotkania. Pani domu nie powinna sugerować nam nałożenia obuwia, tak jak pan opisuje (nawet klapek Kubota, które z reguły są przeznaczone dla gości), bo wiele osób uzna to za zbyt odległe od zasady higieny.

Praktyczna rada: jeżeli odczuwa pan dyskomfort związany z pocącymi się stopami, polecam noszenie ze sobą - o ile to będzie możliwe - awaryjnej pary skarpet, które można założyć tuż po pojawieniu się na spotkaniu, gdzie wymaga się zdejmowania obuwia. Ja przez pewien czas nosiłem ze sobą kilka awaryjnych krawatów dla zapominalskich współpracowników, którzy je nosić powinni, ale trudno im było to sobie przyswoić.

Savoir vivreSavoir vivre Savoir vivre

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.

Zdejmować buty w gościach czy nie? Ekspert od savoir vivre: Nie możemy być zdziwieni, gdy...

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty