Ale Michał Pazdan nie wydaje się być zmęczony tą sytuacją - chętnie podpisuje stertę kartek, które przywiozłem ze sobą, z uśmiechem pozuje, gdy obsługa hotelowa prosi o zdjęcie.

Kuba Dobroszek : - Studiowałem w Krakowie trzy lata. Raczej nie lubię tego miasta.

Michał Pazdan : - Dlaczego? Ja uwielbiam!

Uwielbiasz, bo tu się wychowałeś, czy uwielbiasz, bo to fajne miejsce?

- Jedno i drugie. Wciąż mam tu sporo znajomych, niekoniecznie związanych z piłką nożną. W zasadzie od dziesięciu lat na co dzień jestem poza Krakowem, ale to nie oznacza, że urwałem kontakt z przyjaciółmi.

Młodzieńcze przyjaźnie mają to do siebie, że lubią się zacierać.

- U mnie też tak trochę jest, bo wcześniej utrzymywałem kontakt z naprawdę sporą liczbą znajomych. Teraz mam kontakt z kilkoma z nich. Jeśli tylko mam wolne - chętnie się spotykamy. Co jakiś czas SMS-ujemy. Poza tym mam w Krakowie całą rodzinę. To jasne, że nie narzekam, kiedy tu wracam.

Wciąż odnajdujesz się w Krakowie?

- Dużo się zmienia. Zdarza się, że nie wiem, jak wrócić do domu, tyle jest nowych budynków. Tylko "Szkieletor" [nieukończony wieżowiec stojący przy rondzie Mogilskim, straszący mieszkańców Krakowa - red.] stoi, jak stał. Choć od taksówkarza usłyszałem już, że coś mają z nim zrobić. Oby, bo nie wygląda to najlepiej.

Warszawę lubisz?

- Tak, bardzo fajnie żyje mi się w stolicy. Mieszkam w Wilanowie, co bardzo sobie chwalę: wszędzie mam blisko, zawsze mogę wyskoczyć z rodziną do knajpy czy restauracji. Nie muszę latać po całym mieście, żeby cokolwiek załatwić.

Wiesz, opinie o Warszawie są różne. Zwłaszcza wśród krakusów.

- Tak jak powiedziałem: mnie się w stolicy podoba. W Warszawie na przykład jest dużo bardziej rozwinięta komunikacja - autobusem czy tramwajem dojedziesz wszędzie, gdzie potrzebujesz. W Krakowie bywa z tym różnie. No i nigdy nie spotkały mnie w Warszawie żadne nieprzyjemności, choć moje pochodzenie nie wszystkim musi w stolicy pasować.

Jakie krakowskie miejsca pamiętasz z młodzieńczych lat?

- Rynek, Kazimierz... Działo się!

Tańczyłeś w Singerze [znana krakowska knajpa słynąca z imprez do białego rana - red.] na stole?

- Tam akurat nie. Częściej przebywaliśmy jednak w okolicy Rynku. Coco, Gorączka, Afera...

Zaraz zaraz - przecież Afera to raczej mordownia!

- Różne miejsca odwiedzaliśmy (śmiech). Bardzo fajnie wspominam ten okres. Choć priorytety znacząco się zmieniły, to czasem brakuje takiej beztroski.

Jak po latach zmieniły się twoje uczucia do Krakowa? Teraz tu przede wszystkim wracasz, a nie jesteś.

- Wiesz, ja za młodu tak naprawdę mało Krakowa zobaczyłem. Szkoła, treningi, nauka, siedzenie na ławce przed blokiem. Wciąż te same miejsca, nie włóczyliśmy się po całym mieście. Przede wszystkim spędzałem czas w Nowej Hucie, gdzie się wychowałem. No i często bywałem na Ruczaju, gdzie jeździłem na jakieś korepetycje.

Nowa Huta wciąż owiana jest bardzo złą sławą.

- Tyle osób się mnie o to pyta... Kto nigdy tam nie mieszkał, nie wie, jak tam jest naprawdę. Ja od początku byłem przyzwyczajony do takiego życia.

Takiego?

- Szkoła, dom, trening, podwórko. Większość z nas tak żyła, nie ma co opowiadać. Nie chodziłeś do restauracji, bo takie w Hucie nie funkcjonowały. Były jedynie "mleczaki", gdzie za dychę zjadłeś obiad, w dodatku z zupą i kompotem. Poza tym z kasą bywało różnie. Jadłeś obiad w domu i biegłeś na ławkę do kolegów. Proste, ale przyjemne życie. Normalne.

Brakuje ci tej normalności?

- Pamiętam jedną sytuację, dość śmieszną. Kumpel poznał się z dziewczyną na czacie i umówił się z nią na krakowskim Rynku. Mieli iść do restauracji, ale że nie miał kasy, zaproponował jej precla z makiem, które w Krakowie są na każdym kroku. Zgodziła się, on zapchał ją preclami, a w knajpie wypili tylko herbatę. Zaoszczędził trochę pieniędzy, a i na Rynku posiedzieli. Tak to wtedy wyglądało.

Czyli Nowa Huta w jakiś sposób ukształtowała cię jako piłkarza?

- Z perspektywy czasu - na pewno. Nauczyła samodzielności. W wieku 10 lat zacząłem dojeżdżać na treningi. Miałem jeden autobus, który woził mnie bezpośrednio na stadion Hutnika. To był główny powód, dla którego zaczynałem w Hutniku, a nie innych krakowskich klubach.

Od początku interesowało cię granie w defensywie?

- A kogo interesuje gra w defensywie? (śmiech) Wiadomo, że każdy chce być napastnikiem i strzelać bramki, ale życie weryfikuje nasze możliwości. Od zawsze trenerzy twierdzili, że dobrze czytam grę, co bardziej przydaje się w obronie niż w ataku. Po dwóch latach ostatecznie trafiłem na pozycję stopera i tak już zostało. Cieszę się, że tak wyszło, bo od najmłodszych lat mogłem łapać doświadczenie gry w obronie.

Na forstoperze [rodzaj defensywnego pomocnika, pozycja popularna w niższych ligach - red.] grałeś? U mnie - w małej miejscowości - śmiejemy się, że ten, kto nie grał nigdy na forstoperze, nie wie nic o futbolu.

- No pewnie! W kadrze Małopolski na przykład byłem forstoperem. Mieliśmy wówczas bardzo fajny i zdolny rocznik, bo w naszej ekipie byli m.in. Patryk Małecki, Krzysiu Mączyński, Grzesiek Goncerz, Piotrek Tomasik, Dawid Janczyk czy Maciek Korzym. Zdobyliśmy wtedy mistrzostwo Polski, co tylko potwierdza opinię, że forstoper to zdecydowanie potrzebna pozycja (śmiech).

Ale plakatów forstoperów na pewno nie wieszałeś na ścianach?

- W pokoju miałem zawsze plakaty tych, którzy strzelali bramki. Królowali Davor Suker i Marc Overmars. Ale wisiał też u mnie Tomek Hajto! Był taki okres, że cały pokój miałem zaklejony wizerunkami słynnych zawodników. Zresztą chyba każdy miał: kupowało się te wszystkie "Giga" i "Bravo Sporty", do których dołączano atrakcyjne plakaty.

Jacyś pozapiłkarscy idole?

- Oczywiście Michael Jordan. Uwielbiałem NBA. Teraz rzadko oglądam, ale pamiętaj, że w moim pokoleniu niemal każdy miał taki okres, że wszędzie chodził w czapeczce Chicago Bulls. Na dwójce o 14 puszczano retransmisje meczów. Fajne czasy. W zasadzie koszykówka była chyba nawet bardziej rozreklamowana niż piłka nożna.

Do drużyny na podwórku wybierano cię pierwszego czy ostatniego?

- Przeważnie pierwszego. Byłem trochę lepszy od reszty, ale różnica nie była jakoś strasznie widoczna. Człowiek coś tam umiał, ale grać naprawdę nauczył się dopiero wiele lat później.

Jakim piłkarzem był młody Michał Pazdan?

- Był człowiekiem od zadań specjalnych. Jak ktoś mu coś zalecił, to on to robił. Trener Kasperczyk - wówczas opiekun Hutnika - polecił mi kiedyś, że mam grać "na plastra".

Na plastra?

- Doczepiałeś się do jednego zawodnika i biegałeś tylko i wyłącznie za nim. Rzut wolny, rzut rożny - stoisz przy nim. Tak się hartowałem, łapałem zadziorność, która po latach stała się moim znakiem rozpoznawczym. Ale nie wszystko wyglądało wtedy tak różowo, bo brakowało mi też własnego zdania.

To znaczy?

- Byłem raczej twardo grającym zawodnikiem, a nie gościem, który decydował o grze drużyny. Zawsze mi mówili: "ty nie jesteś od grania, odbierz i podaj do najbliższego". Tak myśląc, pewnego poziomu nie przeskoczysz. Zgadzałem się z tymi instrukcjami, bo brakowało mi właśnie własnego zdania. Skupiałem się tylko na odbiorze piłki. Teraz - jako doświadczony piłkarz - wiem, że nie tędy droga. Czasem dobre ustawienie to najskuteczniejsza interwencja. Piłkarska ogłada - tak to się chyba fachowo nazywa.

Dziewczyny wyrywałeś na piłkę?

- A w życiu! Wyrywaliśmy "na studentów", "na geodetów", ale na piłkarzy nigdy. Nie bawiło mnie panoszenie się, że jestem panem piłkarzem.

Wiesz, jacy są młodzi chłopcy - dobrze gramy, to fajnie się pochwalić ładnej dziewczynie!

- Właśnie nie. U nas było w drugą stronę. Jak najmniej rozmawialiśmy o tej piłce, bo po piłkarzu dobrze wiesz, czego można się spodziewać.

Niby czego?

- Często jest takie myślenie: "oho, piłkarz, trzeba na niego uważać". Moja żona - kiedy się poznawaliśmy - też nie wiedziała, że gram w piłkę. Myślała, że jestem studentem, w końcu poznaliśmy się na imprezie studenckiej.

Zacząłem od tej Nowej Huty, bo sporo dobrze zapowiadających się młodych zawodników stamtąd skończyło albo w narkotykach, albo w hazardzie, albo w kibolstwie. Tobie udało się tego uniknąć.

- Rzeczywiście, trenowało nas mnóstwo. Ja na szczęście nigdy nie odznaczałem się nazbyt buńczuczną naturą. Miałem znajomych kiboli, ale nigdy nie udało im się wciągnąć mnie w ten świat. Poza tym nie mam żadnych nałogów, dlatego obroniłem się przed hazardem. Wiadomo, lubiłem sobie puścić jakiś kupon w STS, ale nigdy nie absorbowało mnie to na tyle, by w całości się temu poświęcić. Na maszynach nawet grałem. Ale wiedziałem, kiedy powiedzieć dość. Ani razu nie przegrałem na automatach całej wypłaty, jak mieli w zwyczaju niektórzy znajomi.

Jakim cudem uniknąłeś tego wszystkiego?

- Trenerzy lubili powtarzać, że jestem zawodnikiem od zadań specjalnych. Nie chciałem zawieść ich zaufania również poza boiskiem.

No tak, podobno byłeś nie tylko dobrym piłkarzem, ale również świetnym uczniem.

- Bez przesady. Ale musiałem się dobrze uczyć. Tak sobie postanowiłem i ten plan realizowałem.

Rodzice przykręcali śrubę?

- Nawet nie. Po prostu nie chciałem przynosić do domu słabych ocen. Bracia dobrze się uczyli, ja przecież nie mogłem gorzej. Wiesz, taka wewnętrzna, motywująca presja. Lubiłem piłkę nożną, ale nigdy nie wiesz, co cię spotka w życiu. Nie miałem żadnej gwarancji, że zostanę zawodowym piłkarzem. Chodziłem do dobrego liceum - ciężko było się dostać do mojej "dwunastki" - zdałem też na studia. Wciąż śni mi się, że jestem na drugim roku, długo mnie nie było na zajęciach i muszę wszystko nadrobić, przepisać. Albo że nie zdam z powodu braku obecności i czuję się strasznie dziwnie. Koszmar!

To jaki miałeś wtedy główny cel?

- Sprecyzowanego nie miałem, na pewno nie wierzyłem w to, że zagram w reprezentacji.

Żartujesz, prawda? Każdy młody chłopak marzy o grze w barwach narodowych.

- Okej, marzyć możesz. Ale musisz też trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. Pamiętaj, że ja nigdy nie grałem w kadrach młodzieżowych. W miarę dobrze rokowałem, ale żeby reprezentacja? Chyba dopiero wejście do ekstraklasy wszystko zmieniło. Dostałem szansę i musiałem ją wykorzystać.

Co się takiego zmieniło?

- Ekstraklasa to najwyższa liga w Polsce. Musisz poświęcić się jej w pełni. Tam nawet jak gorzej wyglądasz pod względem piłkarskim, to musisz nadrabiać charakterem. Podczas każdego treningu starasz się, żeby udowodnić trenerowi, że masz chęć do gry. Że nie przyszedłeś na boisko się obijać. Samym tzw. chciejstwem można naprawdę dużo osiągnąć. Trenerzy bardzo cenią sobie zaangażowanie.

Przygodę z ekstraklasą rozpocząłeś od gry w Górniku Zabrze. Jak wspominasz moment, kiedy dowiedziałeś się, że masz przyjechać na Śląsk na testy?

- Do Piotrka Madejskiego - kumpla z Hutnika - napisałem SMS-a, że zostałem zaproszony na takie testy. On mi odpisał wtedy, że powinienem być na miejscu co najmniej 45 minut wcześniej. Wydało mi się to dziwne - co można robić tyle czasu w szatni? Teraz oczywiście mam inną perspektywę, ale wtedy odbierałem to w zupełnie inny sposób. Zresztą ja w ogóle mam taką naturę, że wszystko robię na styk. Nawet mam zegarek przestawiony o siedem minut, żeby się nie spóźniać. Przed treningiem jestem punktualny co do minuty, natomiast po treningu zupełnie w drugą stronę - lubię posiedzieć w szatni, nie lubię się spieszyć.

Ale wracając do testów w Górniku...

- Faktycznie przyjechałem 45 minut przed rozpoczęciem treningu. Do dziś śmieję się, że dobrze, że nie było tam gry w piłkę, tylko jakieś testy, bo przynajmniej mogłem się dobrze pokazać. Już chyba nigdy nie zrobię takiego czasu na 30 metrów jak wtedy! Potem był obóz i co by się nie działo - robiłeś wszystko jak najlepiej, by tylko zwrócić na siebie uwagę.

No i zwróciłeś.

- Tak. Nie zapomnę, jak przyszedłem do gabinetu prezesa. Byłem tak podekscytowany, że nie spojrzałem, co jest napisane w umowie. Na stawkę nawet nie zwróciłem uwagi - ucieszyłem się, bo kontrakt był na pięć lat. Pięć lat? W ekstraklasie? Chłopak, który nie grał w zespołach młodzieżowych reprezentacji, powinien chwytać się wszystkiego. W trzy minuty wszystko załatwiliśmy. Zostałem profesjonalnym sportowcem.

Michał PazdanMichał Pazdan Fot. Albert Zawada/Agencja Wyborcza.pl Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Jednocześnie bardzo szybko trafiłeś do kadry narodowej. Jak to się stało? Aż tak wyróżniałeś się na tle innych?

- Dostałem powołanie do kadry Leo Beenhakkera po raptem czterech czy pięciu miesiącach gry w ekstraklasie. Pojechałem wtedy na zgrupowanie do Turcji. To akurat był okres, kiedy stawiano w dużej mierze na zawodników grających na krajowych boiskach. Podczas przygotowań nieźle się sprawdziłem, więc pojechałem na Euro 2008.

Ale na turnieju nie zagrałeś ani minuty...

- Przez rok od przyjścia do ekstraklasy dużo się zmieniło w moim podejściu do gry. Czasami - zwłaszcza gdy ma się możliwości - trzeba uwierzyć w siebie. Zanim zacząłem grę w najwyższej lidze, wyobrażałem sobie, że w ekstraklasie grają nie wiadomo jak utalentowani zawodnicy, a poziom jest wręcz kosmiczny. Wtedy trenowali w Górniku Tomek Hajto i Jurek Brzęczek. Bardzo się cieszyłem, że w ogóle mam szansę z nimi pracować. Tak do tego podchodziłem, tak trzeba było, żeby nie zwariować. Musiałeś skupić się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu szansy, którą otrzymałeś. Wielu jest utalentowanych sportowców, ale jedynie nieliczni mają możliwość, by w ogóle zaprezentować się większej widowni.

Łapanie doświadczenia trwało u ciebie chyba bardzo długo. Choć w lidze - najpierw w Górniku, potem w Jagiellonii Białystok - spisywałeś się bardzo dobrze, nic nie zwiastowało, że staniesz się filarem kadry narodowej. Swego czasu nawet przylgnęła do ciebie prześmiewcza ksywa: "Kung Fu Pazdan".

- Nie czuję się filarem, nigdy się nie czułem. W moim przypadku - środkowego obrońcy - decydujące są: czas, doświadczenie i spokój. Dopiero po latach dokładnie zrozumiałem, jak mam przygotować się do meczu; znam swój organizm na wylot i wiem, jak się odżywiać. Jednocześnie coraz lepiej przewiduję zachowania kolegów z obrony. Do tego pewniej czuję się pod względem psychicznym. Lubię wyzwania, nakręcają mnie mecze o naprawdę dużą stawkę - takie wydarzenia tylko dodają mi dodatkowej energii. Jak grałem w juniorach Hutnika uwielbiałem spotkania z Wisłą czy Cracovią. Dzień wcześniej w szkole już chodziłem nabuzowany.

Chcesz powiedzieć, że to wszystko tak po prostu przyszło z czasem?

- Oczywiście, że nie. Pewnych piłkarskich i życiowych nawyków nabierasz dzięki ciężkiej pracy, ale to długotrwały proces, nic nie przychodzi łatwo. Doświadczenie jest ogromnie ważne, zwłaszcza na mojej pozycji. Mało jest naprawdę klasowych młodych środkowych obrońców.

No widzisz, mówisz o długotrwałym nabieraniu doświadczenia, ale twoją pozycją w kadrze umocniły dopiero zeszłoroczne mistrzostwa Europy. Choć nawet jeszcze podczas zgrupowania przygotowawczego w Arłamowie nic na to nie wskazywało. Byłeś po prostu solidny, teraz stałeś się ostoją.

- Czułem, że na Euro będzie grubo. To po prostu musiał być dla nas mega turniej, mówię tu oczywiście o względach czysto sportowych. W Arłamowie nie odstępowano nas na krok: nawet podczas posiłków bez przerwy nas obserwowano. Po wyjściu z hotelu obiegali nas kibice, reprezentację odwiedził nawet prezydent.

Łatwo było odciąć się od tego wszystkiego? Tak napompowanego balonika nie widzieliśmy w polskim sporcie już dawno.

- Ciężko było. Na szczęście od najmłodszych lat potrafię odciąć się od medialnego szumu. Szczerze mówiąc w trakcie Euro - i podczas przygotowań do niego - nie zaglądałem nawet do internetu. Dobrze się z tym czułem. Memy docierały do mnie jak przez mgłę: ciężko myśleć o czymkolwiek innym, kiedy za kilkanaście dni grasz najważniejszy turniej w karierze.

Atmosfera w kadrze była tak dobra, jak opisywali ją dziennikarze?

- Tak. Zawsze trzymałem się z Krzyśkiem Mączyńskim i Arturem Jędrzejczykiem. Z Krzyśkiem znamy się zresztą jeszcze z młodzieżowych występów, on grał w Wiśle, ja w Hutniku. No i "Jędza" to też nasz rocznik, świetny 87!

Na odstresowanie pewnie łoiliście w PlayStation.

- To stereotyp, że piłkarz w wolnej chwili tylko i wyłącznie gra w "Fifę". Jasne, kiedy byłem dużo młodszy i miałem te 20 lat, to klepałem ostro. Choć ja chętniej w "Pro Evolution Soccer" albo w "Football Managera". Teraz w wolnym czasie wolę przeczytać jakąś książkę albo obejrzeć dobry film. W ten sposób łatwiej mi się odciąć.

Z jakimi oczekiwaniami ruszaliście na Euro we Francji? Tak szczerze.

- Graliśmy o jak najlepsze miejsce. Priorytetem było wyjście z grupy, w kadrze nikt nawet nie przyjmował innego wyniku do wiadomości. Spodziewaliśmy się, że każdy lepszy rezultat zostanie odebrany jako gigantyczny sukces.

Chyba bardzo tych sukcesów potrzebowaliśmy. Jestem z rocznika, który nie pamięta tryumfów narodowej reprezentacji podczas wielkich turniejów. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do słynnego schematu spotkań: mecz otwarcia, o wszystko i o honor.

- Mamy tak wielu znakomitych piłkarzy, ogranych w naprawdę dobrych zagranicznych klubach, że gra wygląda coraz lepiej. Miałem tę możliwość dołączenia do fajnej drużyny. Już od dawna nie jeździmy na mecze, by po prostu coś ugrać - jedziemy "po swoje". Chłopaki mają doświadczenie w Lidze Mistrzów, wygrywają Ligę Europy, nie można mówić o przypadkowej drużynie. Jesteśmy pewni siebie. To zdecydowanie największa różnica między tą reprezentacją a wcześniejszymi.

Podobno kiedyś zgrupowania kadry były traktowane jak wakacje. Teraz to ciężka praca i trening.

- Nie wiem, jak było wcześniej. Słyszałem różne historie, ale wolałbym o nich nie opowiadać, bo nigdy nie wiesz, ile prawdy jest w plotkach. Teraz, gdy przyjeżdżamy na kadrę, mamy jasno określony cel.

Cel na pierwszy mecz podczas Euro - z Irlandią - był jeden: trzy punkty.

- Wszyscy byliśmy niezwykle zadowoleni, że udało się wygrać 1:0! Teoretycznie graliśmy z najsłabszym rywalem w grupie, tym bardziej potrzebowaliśmy tego zwycięstwa. Gdybyśmy zremisowali albo, nie daj Boże, przegrali, o awans byłoby niezwykle trudno. Tymczasem pokazaliśmy się z naprawdę dobrej strony, co dało nam dużego kopa!

Z impetem uderzyliście w Niemców. Polska zremisowała z mistrzami świata, a ciebie - dzięki wspaniałym interwencjom - mianowano ministrem obrony narodowej.

- Już podczas spotkania wiedziałem, że jest dobrze! To ogromny sukces trafić z formą w konkretny turniej. Pewnie pamiętasz, że - mimo wielkich nadziei, jakie w nas pokładano - przez takie mecze jak z Holandią przed Euro [na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju przegraliśmy z Holandią 1:2 - red.], gdzieniegdzie powątpiewano w nasze przygotowanie. Co z tego, że wcześniej bywało różnie, kiedy podczas mistrzostw Europy byliśmy naprawdę mocni, świetnie wyglądaliśmy pod względem fizycznym.

Jak czułeś się na drugi dzień po meczu z Niemcami?

- Zaraz po spotkaniu wymieniłem się opiniami z chłopakami. Mówili: "kurwa, jest dobrze!". Mieliśmy cztery punkty, prawie wywalczyliśmy awans. Ja poczułem komfort, co pomogło mi w dalszej fazie turnieju. Jestem na tyle doświadczonym zawodnikiem, że nie gram w kratkę. Jak jest źle, to po całości. Ale jak już złapię formę...

To chyba po tym meczu narodził się Michał Pazdan fenomen na skalę krajową. Wcześniej byłeś piłkarzem jednym z wielu, a po spotkaniu z Niemcami stałeś się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców. Młodzi chłopcy w Polsce chcą być albo jak Robert Lewandowski, albo jak Michał Pazdan.

- Bardzo się z tego cieszę. Ale dla mnie Euro to już przeszłość. Ten turniej okazał się spełnieniem marzeń, ale teraz powinniśmy patrzeć do przodu, na eliminacje do mundialu. W piłce nożnej wciąż musisz się rozwijać, to jest taki sport, że nawet jeśli masz 30 lat, wciąż powinieneś trenować na najwyższych obrotach. Analizując mecze - wbrew pozorom - można się naprawdę wiele nauczyć.

Kiedy odpadaliście z Portugalią, to więcej było satysfakcji czy rozczarowania? Zagraliście świetny turniej, ale jeszcze większy sukces był tak blisko...

- Każdego członka reprezentacji musiałbyś pytać indywidualnie. Zaraz po meczu są inne odczucia. Wiesz, dwie dogrywki z rzędu, w Marsylii ponad 30 stopni o godzinie 21, krótka przerwa, dużo pracy... Byłem zmęczony, po prostu marzyłem o tym, by te karne w ćwierćfinale jak najszybciej się skończyły. Natomiast po paru dniach pojawia się niedosyt, zwłaszcza że w półfinale spotkalibyśmy się z Walią, a więc rywalem w zasięgu ręki.

Pierwsze dni po Euro? Telefony się urywały?

- Rzeczywiście była spora ekscytacja. Już trochę opadła, ale Polacy wciąż mają w pamięci tamten sukces.

Możesz przejść bez problemu przez miasto czy fani nie dają ci spokoju?

- Jestem często zaczepiany. Śmieję się, że nagle wszyscy zaczęli mnie rozpoznawać. Mam problem, żeby spokojnie wyjść gdzieś z rodziną. Wszyscy wciąż na ciebie patrzą. Po Euro bardzo szybko przyszła Liga Mistrzów i kolejne eliminacje, więc czasu na odpoczynek nie było też jakoś strasznie dużo.

Nie masz problemu z rozpoznawalnością?

- Absolutnie.

Bawią cię z memy z tobą w roli głównej?

- Teraz już nie. Za dużo ich, większość mało śmiesznych. Chyba najbardziej rozbawił mnie ten, gdzie strzelam rzut karny głową.

Cristiano Ronaldo cię kojarzy?

- Nie sądzę (śmiech). On gra przeciwko tylu klasowym zawodnikom, że gdzie pamiętałby takiego Pazdana?

Takiego Pazdana? No właśnie: jaki jest teraz Michał Pazdan piłkarz?

- Na pewno dużo dojrzalszy. Dużo bardziej doświadczony. Młodzieńcze szaleństwa na szczęście minęły. Mam przed sobą wiele celów, zarówno z kadrą, jak i klubem. To będą bardzo ciekawe miesiące.

A jaki jest Michał Pazdan człowiek?

- W dużej mierze taki sam. To pytanie trzeba byłoby zadać najbliższym, ale mam nadzieję, że przesadnie się nie zmieniłem. (śmiech)