Osobisty asystent to rozwiązanie, które - jak przekonuje twórca urządzenia - powstało z miłości. - Nie mogłem pogodzić się z problemami, jakie napotykała moja mama. Tracąc wzrok, czuła się coraz bardziej wykluczona - nie mogła przeczytać gazety, wysłać SMS-a, sprawdzić, kto dzwoni, czy odczytać godziny z zegarka - mówi Marcin Łapa, szef projektu SeeYou, pierwszego na świecie smartfona i sieci komórkowej dla osób niedowidzących. - Do projektu zaprosiłem też osoby, które mają problemy ze wzrokiem. I tak powstało rozwiązanie, które może skutecznie poprawić im komfort życia - dodaje.

SeeYou Phone to projekt rewolucyjny, bo z wadą wzroku uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie zmaga się blisko dwa miliony Polaków, część z nich jest niewidoma.

- Dziś technologia obraca się przeciwko nam, bo najnowsze urządzenia mają ekrany dotykowe, których obsługi musimy się dopiero nauczyć - mówi Jan Gawlik, niewidomy twórca przenośnego czytnika tekstu.

Niedowidzący omijają więc najnowsze rozwiązania techniczne, korzystając najczęściej z prostych telefonów ze zwykłą klawiaturą. Niestety, nie wiedzą, kto do nich dzwoni, nie mogą napisać, ani odczytać SMS-ów. - Wygląda to jak wąchanie ekranu, człowiek z nosem przy klawiaturze sprawdza, kto i co napisał - mówi Elżbieta Zapendowska, popularna nauczycielka emisji głosu, która stopniowo traci wzrok.

Częściowo umożliwiało to rozwiązanie oparte na telefonach Nokia z systemem Symbian, które po doinstalowaniu specjalnego oprogramowania potrafiło odczytać to, co jest na ekranie. Ale nikt nie wymyślił jeszcze rozwiązania, które umożliwiłoby korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw smartfona - internetu, SMS-ów, Facebooka, GPS, przeszukiwania sieci itp.

- Dlatego stworzyliśmy nowy system oparty na telefonie z Androidem. Wystarczy dotknąć dwa razy ekran i zapytać lub zlecić głosem daną funkcję smartfonowi - mówi Marcin Łapa. W ten sposób można zapytać telefon o pogodę, godzinę, wybrać numer do znajomych, edytować książkę telefoniczną, napisać i przeczytać SMS-a, wiadomości na Facebooku czy znaleźć drogę dzięki pieszej nawigacji GPS. Ale to nie wszystko - w przyszłym roku do aplikacji dodane zostaną funkcje pozwalające odczytać dowolny tekst za pomocą kamery umieszczonej w telefonie, płatności zbliżeniowe, a nawet... rozpoznawanie kolorów, przedmiotów i twarzy.

SeeYou to nie tylko telefon, ale także specjalna sieć komórkowa dedykowana niedowidzącym i niewidzącym. Obejmująca standardowe usługi jak pakiety minut i SMS-ów, a także usługę concierge - która pomoże zarejestrować się do lekarza, zamówi taksówkę itp. Telefon z aplikacją nabyć można na stronie sieci - www.seeyou-mobile.com - koszt to 2,5 tysiąca złotych. Wkrótce będzie można kupić także nakładkę na system Android, która zamieni każdy smartfona w telefon dla niewidomych. Część programów wchodzących w skład pakietu będzie dostępna także w androido-wym sklepie Google Play.