Scenariusz filmu powstał na kanwie autentycznej historii. Na jednej z lekcji języka polskiego profesor Henryk Czarnecki zadał uczniom łódzkiego technikum dla pracujących wypracowanie pod tytułem "Moja droga do szkoły". Leszek opisał swoją historię na ośmiu stronach.

Praca ta tak się profesorowi spodobała, że umieścił ją w swojej książce "Profesor na drodze", pokazał je także reżyserowi Zbigniewowi Chmielewskiemu, z którym wówczas współpracował. Ten postanowił przenieść uczniowska opowieść na ekran. Wkrótce cała Polska mogła śledzić przygody prostego chłopaka, który stracił głowę dla dziewczyny z miasta. W rozmowie z "Polską na Filmowo" Sławomira Łozińska, serialowa Bronka, opowiadała:

"Tak, to prawda, ta postać istnieje naprawdę. Nawet niedawno rozmawiałam z Krzysztofem Stroińskim, który odwiedzał swoich rodziców w Bielsku i po tej podróży przekazał mi pozdrowienia od Leszka. Zapytałam, o jakiego Leszka chodzi. Okazało się, że Krzysztof cały czas utrzymuje kontakt z pierwowzorem swojej filmowej postaci. Ów pan teraz mieszka w Bielsku-Białej i pracuje w tamtejszej fabryce samochodów. Natomiast prawdziwa Bronka od samego początku nie chciała utrzymywać kontaktu, może ze względu niezbyt przyjemne wspomnienia".

Nakręcono siedem odcinków, w których zagrało grono świetnych polskich aktorów, m.in. Jan Machulski, Antoni Jurasz, Barbara Burska, Anna Szczepaniak, Irena Hrehorowicz i inni. Pierwszy plan należał do Krzysztofa Stroińskiego, Sławomiry Łozińskiej i Ireny Szewczyk.

Krzysztof Stroiński

Na ekranie zadebiutował w 1970 roku w jednym z odcinków bardzo popularnego serialu "Doktor Ewa" z Ewą Wiśniewską w roli tytułowej. Prawdziwy przełom w karierze aktora nastąpił w roku 1976 właśnie dzięki roli Leszka Góreckiego w "Daleko od szosy". 10 lat później aktor pojawił się w kolejnym popularnym serialu - "Blisko, coraz bliżej", oraz w "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy". W 1989 roku zagrał w pełnometrażowym dramacie Macieja Dejczera "300 mil do nieba". Aktor nie rezygnował jednak z udziału w serialach.

 

Wielką popularność przyniosła mu rola u Juliusza Machulskiego w cyklu "Matki, żony i kochanki". W 2000 roku pojawił się w "Twarzach i maskach", rok później w "Kameleonie", "Pensjonacie pod Różą" i "Stacyjce", a pięć lat później zagrał w "Chaosie" Xawerego Żuławskiego. W tym samym czasie wystąpił w dramacie "Co słonko widziało" i głośnym serialu kryminalnym "Pitbull", w którym wcielił się w postać Mirosława Saniewskiego "Metyla". Obecnie możemy go oglądać w ostatnim filmie Jacka Bromskiego "Bilet na księżyc". Aktor jest w środowisku bardzo ceniony. Jednak bardzo rzadko udziela wywiadów i nie pokazuje się na salonach.

Sławomira Łozińska

Serialowa Bronka również pozostała w zawodzie. Dużą popularność przyniosła jej rola redaktor Joanny Racewicz w pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie". W latach 2003-2005 aktorka była członkinią Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Epizodyczne role zaliczyła m.in. w serialach "Klan" i "Złotopolscy". Obecnie gra Barbarę Jakubik w serialu "Barwy szczęścia".

Irena Szewczyk

Serialowa Ania jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Występowała na deskach łódzkich i warszawskich teatrów. W 1994 roku ostatecznie zerwała z zawodem. Dziś jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego - wykłada w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, a od 2008 roku ma stopień doktora habilitowanego i jest ponoć bardzo lubiana przez studentów.

Barbara Burska

Z X Muzą postanowiła zerwać również Barbara Burska, serialowa Zośka, koleżanka Ani. Zadebiutowała u boku Bogumiła Kobieli w filmie "Człowiek z M-3" w 1968 roku. Ostatni raz mogliśmy ją oglądać w latach 90. w serialu "13. posterunek". Rozgłos (ale też, jak stwierdziła w jednym z wywiadów, po części zniszczenie kariery) przyniosła jej słynna rola Ireny Ochódzkiej w "Misiu" Stanisława Berei - wcieliła się w niesławną żonę Ryszarda Ochódzkiego (Stanisław Tym), która wyrwała kartki z jego paszportu. Dziś, jak piszą media, Burska dużo gra w tenisa i organizuje coroczne bale na plaży w Jastarni.

Odeszli

W 2009 roku, w wieku 82 lat, zmarł twórca serialu Zbigniew Chmielewski. W latach 80. zanotował jeszcze jeden spektakularny sukces - nakręcił liczącą dwa sezony historyczną sagę "Blisko, coraz bliżej". Odeszło też wielu aktorów drugoplanowych: w marcu 2011 roku Antoni Jurasz (w serialu "Daleko od szosy" ojciec Leszka), pięć lat temu Jan Machulski (w serialu ojciec Ani), a w 1980 roku Irena Hrehorowicz (matka Leszka). Tragiczny los dotknął Annę Szczepaniak, serialową Wieśkę, koleżankę Ani - 2 marca 1979 roku niespełna 28-letnia aktorka popełniła samobójstwo, nie będąc w stanie poradzić sobie z bólem wywołanym niespodziewaną i tajemniczą śmiercią życiowego partnera, 43-letniego aktora Andrzeja Antkowiaka.