Przed rokiem sprawdzaliśmy Chopok , w tym wylądowaliśmy jeszcze bliżej granicy. W grudniu popołudniu maszyneria kompleksu Vysoke Tatry dopiero się rozkręcała. Wyższe stacje wciąż czekały na puch, lecz dolne wwoziły już niecierpliwców korzystających z początku sezonu dzięki sztucznemu naśnieżaniu, gwarantującemu zjazdy przez pięć miesięcy w roku.

Połączone kolejką ośrodki narciarskie Tatrzańskiej Łomnicy, Jeziora Szczybrskiego i Starego Smokowca oferują 25 km tras (888-2643 m n.p.m.) - głównie dla początkujących i średniozaawansowanych. Zdolność przewozowa 20 kolejek i wyciągów to 21 385 osób na godzinę.

fot. ski sherpa/marek hajkovsky

Nowa gondola na Łomnicy

Rzuć okiem na mapę poniżej. Osada Tatrzańska Łomnica to epicentrum wydarzeń, dzięki licznym inwestycjom - m.in. hotelowi  Grand Praha (wypasione SPA!), gdzie gościli Franciszek Jozef i Fidel Castro, oraz apres ski  Humno - zwana dziś "perłą podtatrzańskich kurortów". Stąd wjedziesz na stację środkową, gdzie 14 grudnia sam Yeti otworzył nowoczesną 15-osobową gondolę do Łomnickiego Stawu (przepustowość: 2400 osób na godzinę).

Spod stawu możesz zaś popędzić krzesełkiem na Łomnicką Przełęcz i śmignąć aż 6,5 km najpiękniejszą Słowacji, w tym kawałek szlakiem czarnym - słynną Francuską Muldą - lub freeride'em. Albo wjechać niemal kilometr (piszemy o różnicy wzniesień!) na Łomnicki Szczyt. Do Ambasady Słońca - to miejsce ładujące pozytywną energią, nie tylko świetlną. Po zasileniu akumulatorów ambitni rozpoczynają pieszą wycieczkę na zachód, ku tarasowemu wystąpieniu znanemu jako Siodełko, czyli po lokalnemu: Hrebienok, mijając po drodze wodospady.

fot. ski sherpa/marek hajkovsky

Stary Smokowiec i Szczyrbskie Jezioro

Na Siodełko najłatwiej dostać się jednak z położonego niżej miasteczka Stary Smokowiec - długość trasy ruszającego stąd wagonika ma ponad dwa kilometry. Na szczycie koniecznie odwiedź namiot z lodowym ołtarzem - to nowiutki obiekt zimowy, podczas naszej wizyty był jeszcze w trakcie konstrukcji. Z Hrebienoka zjedziesz nartami bądź sankami na podświetlanym torze (top atrakcja wieczorami!).

Wysunięte najbardziej na zachód Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso) to ośrodek dla tych, którzy wolą spokój. Trzy kolejki krzesełkowe i cztery orczyki obsługują tu 9 km prostych tras zjazdowych. Dodatkową atrakcję stanowi aż 25 kilometrów pięknych tras biegowych.

Dane praktyczne

Siedem nocy w hotelu Grand Praha ze skipassem, ski busem, kartami lojalnościowwymi GoPass i TatryCard : 790 euro za osobę.

Skipass ważny w Tatrach Wysokich: 121 (wiosną) - 163 euro/tydzień.

Slovakia Super Skipas (ważny w ośrodkach - nazwy słowackie - Tatranska Lomnica, Stary Smokovec, Strbske Pleso, Donovaly, Veeka Raea, Ruzomberok, Vratna oraz w największym ośrodku narciarskim na Słowacji, w Jasnej w Tatrach Niskich; łącznie 122 km tras): 260 euro/10 dni

A na deser zachęta wideo!

A na koniec oficjalna zachęta wideo

http://www.youtube.com/watch?v=5TYtCzfyqvcA na deser oficjalna zachęta wideo