125 km tras rozciągających się nad urokliwymi średniowieczno-barokowymi wioskami Lanslebourg (epicentrum), Lanslevillard i Termignon (o której pewnie słyszałeś, jeśli jesteś miłośnikiem serów pleśniowych) robi wrażenie. Szusujesz na wysokości 1300-2800 m n.p.m., bez kolejek, bo region nie jest tak popularny jak pobliskie Val d'Isere, L'Alpe d'Huez czy Trzy Doliny.

Pomykasz szerokimi stokami albo nartostradami wytyczonymi między drzewami, np. najdłuższą w Europie, 10-kilometrową l'Escargot. Połowa tras jest dla śrenidozaawansowanych, 10 proc. dla profesjonalistów, reszta do nauki. Pełnię zimowego szczęścia uzupełniają obszary freeridowe, dwa snowparki i tor saneczkowy. Jeden ze stoków jest oświetlany.

fot. Valcenisvanoise.-fr

Co jeszcze

Narciarscy biegacze mogą podjechać w okolice wioski Bessams, gdzie czeka 133 km (!) tras. W zasięgu auta i darmowego skibusa jest też słynna Bonneval-Sur-Arc z domkami krytymi kamienną dachówką. Nieco dalej zaś najstarszy francuski park narodowy Vanoise, gdzie na rakietach śnieżnych dotrzesz do źródła rzeki Arc w asyście kozic, koziorożców i orłosępów. Bardziej ambitni mogą wspiąć się na jej zamarznięte wodospady. Wieczorem w Val Cenis da się pograć w kręgle lub popływać na basenie. Nic nie przebije jednak wizyty w jednej z tutejszych restauracji - kuchnia sabaudzka stoi serem: zapiekanym ze śmietaną i ziemniakami albo w formie fondue.

Wideozachęta profejsonalna...

 

I z lotu ptaka...

Oraz dwa własnokomórkowe nagrania amatorskie, coby nie było, że mistyfikacja...

 
 

Dane techniczne i linki:

W ośrodku gościliśmy na zaproszenie Wygoda Travel. Ceny apartamentów od kilkunastu euro za noc za osobę. Dojazd autokarem (od ok. 20 euro za osobę) lub samolotem - w zakresie własnym lub z biurem. Można śmignąć Wizzem z Warszawy i Katowic do Grendoble (i 2 godz. jazdy wynajętym autem) lub Bergamo (z większych lotnisk w kraju, także Ryanair; 3,5 godz. jazdy) . Skipass tygodniowy: 179 euro Więcej informacji Interaktywna mapka ośrodka Park Vanoise

Wiosną okolica wygląda zaś mniej więcej tak, jak w filmie "Belle and Sebastian" - premiera odbyła się dosłownie przed chwilką.