Opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio badania przekonują, że u osób powyżej 50 roku życia test będzie znakomitym sprawdzianem funkcji poznawczych i umysłowych, oraz pomoże we wczesnym zdiagnozowaniu zaburzeń.

Zdaniem dr Douglasa Scharre'a, jednego z twórców badania, trzeba co jakiś czas rozwiązywać test i konsultować jego wyniki z lekarzem, który będzie w stanie precyzyjnie je interpretować.

Test składa się z 4 arkuszy pytań. Wszystkie zawierają proste pytania typu: "zapisz dzisiejszą datę bez spoglądania w kalendarz", lub "wymień 12 gatunków zwierząt" jak bardziej abstrakcyjnych i opisowych w rodzaju "nazwij przedmiot na rysunku" lub opierających się na prostych obliczeniach matematycznych np. "robisz zakupy za $2,55. Ile dostaniesz reszty z $5?"

- Te proste ćwiczenia nie będą stanowiły problemu dla 95 proc. badanych. U pozostałych 5 proc. testy pomogą we wczesnym wykryciu problemów z pamięcią - tłumaczy w rozmowie z portalem Daily Mail dr. Scharre.

Testy w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim rozwiązać można na stronie www.medicalcenter.osu.edu/patientcare/healthcare_services/alzheimers/sage-test/

Kilka przykładowych zadań przetłumaczyliśmy: Znajdziesz je tutaj