Jak dobrać koszulę na każdą okazję?

Wybierając koszulę musimy przede wszystkim określić, czy chcemy nosić ją na co dzień, do pracy, czy do garnituru. Wybierając te bardziej swobodne opcje kierujemy się przede wszystkim własnym gustem - ładny wzór to podstawa. Co codziennych zastosowań dobra jest krata - raczej szybko nie wyjdzie z mody. Świetnie pasuje do dżinsów i sportowego obuwia. Nieco bardziej formalne i bardzo dobre do pracy będą koszulę w drobną kratkę, cienkie pionowe paski lub zupełnie gładkie. Błękitne są absolutną klasyką. Po granaty, szarości a nawet róże możemy sięgać, jeśli dobrze dobierzemy je do reszty garderoby. Na okazje oficjalne ubieramy niemal wyłącznie koszule białe, choć chcąc zachować nieco mniej formalny styl możemy sięgnąć po coś błękitnego, różowego lub z lekkim wzorem - ważne jednak, by koszula pasowała kolorystycznie do krawata i garnituru. Potem patrzymy na materiał z jakiego wykonana jest koszula. Dla koszul codziennych i tych trochę bardziej eleganckich pożądana jest bawełna. Pozwala skórze oddychać i choć czasem bardziej się gniecie, to nosi się ją zdecydowanie lepiej niż tworzywa sztuczne. Latem lub dla koszul bardziej casualowych, dobrze jest wybrać coś lnianego. Pragnącym klasycznej elegancji możemy polecić koszule jedwabne, ale nie do każdego stroju będą pasowały.

Jak dobrać rozmiar koszuli

 

Jeśli nie mamy sylwetki Adonisa, sprawdźmy jak koszula leży na nas w najszerszym miejscu. Jeśli jesteśmy szczupli warto szukać koszul typu slim fit, które szyte są tak by lepiej przylegać do ciała. Nie ma nic gorszego niż koszula wisząca na nas jak wór pokutny. Koszula powinna być na tyle długa, byśmy bez problemów mogli włożyć ją w spodnie tak by nie wypadała z nich podczas siadania. Większość metek sugeruje przedział wzrostu odpowiedniego dla danego rozmiaru. Co do rękawów to muszą one sięgać krawędzią mankietu tuż za nadgarstek - mniej więcej do podstawy kciuka. Mankiet powinien lekko wystawać spod rękawów marynarki. Rozmiar kołnierzyka dla wielu mężczyzn jest kłopotliwa. Jeśli nie chcemy się dusić zapięci na ostatni guzik lub przeciwnie, nie chcemy aby spod zbyt luźnego kołnierzyka widać nam było podkoszulek powinniśmy kierować się zasadą, że przy dopięciu na ostatni guzik za dobrze dopasowany kołnierzyk powinniśmy móc wsadzić jeden lub dwa palce. Gwarantuje to odpowiedni wygląd i komfort noszenia.

Jak wyprasować koszulę? prasowanie koszuliprasowanie koszuli Fot. rczyz

Najlepiej zacząć od prasowania pleców. Kładziemy koszulę z tyłu, tak by kołnierzyk wystawał za płaską krawędź deski (nie tę z czubkiem). Prasujemy plecy dokładnie spryskując wcześniej wodą wszelkie zgniecenia materiału. Następnie na wierzch deski kładziemy jeden z boków koszuli. Bardzo starannie prasujemy w trudno dostępnych miejscach - przy kołnierzyku i między guzikami. Powtarzamy proces na drugim boku. Wywracamy kołnierzyk i prasujemy go od frontu. Jeśli po złożeniu odstaje, możemy delikatnie sprasować go by utrwalić kant. Teraz rękawy. Rozpinamy wszystkie guziki i rozkładamy rękaw wzdłuż deski. Uważajmy, by nie zaprasować krawędzi - powstaje wtedy niepożądany kant. Bardzo pomaga specjalna mniejsza deska - możemy włożyć ją do rękawa i szybko wyprasować go z każdej strony.

Jak poprawnie podwinąć mankiet koszuli

Wydaje się banalne, ale wbrew pozorom są na to dobre i złe sposoby. Dobrze podwinięty rękaw nie ma prawa opaść, rozwinąć się ani obsunąć. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego np. podczas gotowania, jak walka ze źle podwiniętym rękawem, który opada co chwilę. Jak zrobić to dobrze? Najpierw rozpinamy guziki mankietu. Podwijamy rękaw raz, by krawędź mankietu sięgnęła nam lekko nad łokieć. Następnie podwijamy raz jeszcze o jedną szerokość mankietu. Wyrównujemy i poprawiamy kant. Podwijamy jeszcze raz tak by wąski kawałek mankietu wystawał z podwiniętego rękawa. Równamy i poprawiamy. Tak zwinięty rękaw nie ma możliwości opadnięcia, wygląda schludnie i przy swojej nieformalności całkiem elegancko.

Wybrałeś już koszulę? Teraz dowiedź się jak zawiązać krawat i dobrać go do koszuli. Znajdziesz tu 3 popularne węzły i garść zasad