Dobrodziejstwa "chmury" można wykorzystać również na domowe potrzeby. Po co?

Najlepszym przykładem jest film. Gdy plik z nim mamy na komputerze, a chcemy obejrzeć na telewizorze, musimy skopiować go na pendrive'a i podłączyć od odbiornika. Gdy telewizor USB nie posiada, trzeba nagrać go na płytę, by odtworzyć na domowym DVD.

Ostatecznie można też podłączyć sam komputer przez port HDMI, tyle że nie każdy takie złącza posiada. Problem jest też z dźwiękiem, bo komputerowe głośniczki to raczej marne kino domowe.

Znaleźliśmy więc trzy alternatywne sposoby, jak mieć dostęp do naszych multimediów nie tylko z domowego komputera, ale też tabletu, komórki czy konsoli.

Serwer na Windowsie

Pierwszym, najtańszym i najprostszym sposobem na stworzenie domowej "chmury", jest wykorzystanie możliwości, jakie posiadają systemy Windows 7 i 8. Z pomocą programu Windows Media Player można uruchomić serwer, z którego z łatwością korzystać będą np. telewizory. Równie prostym pomysłem jest zainstalowanie darmowego programu Ready Media (minidlna.sourceforge.net) lub TVble (www.tvble.com). Dokładne informacje o konfiguracji wymienionych programów znajdziecie w sieci.

Zaletą tego rozwiązania jest jego koszt - nie zapłacimy za chmurę ani złotówki. Wadą jest za to konieczność pozostawienia włączonego komputera przez cały czas, kiedy chcemy korzystać z domowych zasobów.

Domowy dysk sieciowy

A dokładniej dysk sieciowy z funkcją serwera multimediów. Na rynku znajdziemy sporo tego typu urządzeń np. WD My Book Live 1 TB (za ok. 350 zł) czy Iomega Home Media Network Cloud Edition 1 TB (za ok. 360 zł). Do zawartości dysków można dostać się z dowolnego urządzenia, część z nich oferuje także dodatkowe usługi, jak np. zewnętrzna kopia bezpieczeństwa wybranych danych w chmurze internetowej. Atutem tego rozwiązania jest stały dostęp do danych - podłączony pod domową sieć dysk pracuje cały czas, nie pobiera też tyle energii co włączony komputer. Jest również o wiele cichszy.

Skorzystaj z routera

Najprostszym w konfiguracji urządzeniem może być router z wbudowanym serwerem. Na rynku dostępne są rozwiązania, jak np. Fritz! Box 3270 (cena około 340 zł). Urządzenie to wyposażono w port USB, pod który można podłączyć pendrive'a z multimediami lub dysk twardy. Do plików, podobnie jak w pozostałych przypadkach, dostęp uzyskamy z dowolnego urządzenia. Fritz! udostępnia także aplikacje na smartfony, ułatwiające przeglądanie dostępnych w prywatnej chmurze danych. Fritz! oferuje także dodatkowo urządzenia rozszerzające funkcjonalność routerów np. o monitoring zużycia prądu i inne elementy inteligentnej sieci domowej.