Alan Horn, szef The Walt Disney Studios, w wywiadzie z "The Hollywood Reporter" stwierdził, że produkcja "Gwiezdnych wojen VII" ruszyła pełną parą i że właściwie wszystkie role są już obsadzone. Nie chciał jednak oczywiście ujawnić ani lokalizacji planu, ani nazwisk aktorów. - Mamy ich mnóstwo, ale jeszcze nie wszystkich - stwierdził. I odnalazłszy swego wewnętrznego mistrza Yodę, podsumował w jego stylu: "być cierpliwi musicie".

Pamiętacie wszystkie odcinki gwiezdnej sagi?

"Gwiezdne wojny IV: Nowa nadzieja" 1977 reż. George Lucas

Pierwszy nakręcony epizod gwiezdnej sagi nie zapowiadał wszechświatowego szaleństwa. Dziś to już klasyk. W odległej galaktyce władzę sprawuje okrutne imperium. Sprzymierzeni przeciwko niemu rebelianci z księżniczką Leią na czele zdobywają plany stacji kosmicznej Gwiazda Śmierci zdolnej niszczyć całe planety. Leia trafia jednak do niewoli Lorda Vadera, prawej ręki Imperatora. Udaje jej się wysłać robota R2D2 z prośbą o pomoc do Obi-Wana Kenobiego, żyjącego na wygnaniu dawnego rycerza Jedi dysponującego Mocą. Roboty R2D2 i droid dyplomatyczny C3PO trafiają jednak nie do Kenbiego, ale do domu Luke'a Skywalkera od dziecka wychowywanego przez wujostwo. Kenobi jest jego sąsiadem. Rycerz namawia chłopaka, o którym wie, że jest synem innego Jedi, Anakina Skywalkera, by wyruszył z nim pomóc Rebelii. Luke decyduje się na to dopiero, gdy odkrywa, że szturmowcy Imperium zamordowali jego wuja i ciotkę. Z pomocą galaktycznego szmuglera Hana Solo uwalniają Leię, Obi-Wan ginie w pojedynku na miecze świetlne z Vaderem a Luke zostaje pilotem Rebelii. Udaje mu się zniszczyć Gwiazdę Śmierci. Rebelia triumfuje, ale to dopiero początek przygody.

"Gwiezdne wojny V: Imperium kontratakuje" 1980 reż. Irvin Kershner

Według wielu to najlepsza część sagi - najmroczniejsza i pełna zaskoczeń. Jak można domyślić się z tytułu Imperium nie pogodziło się z przegraną i ruszyło do ataku. Vader po całej galaktyce ściga Luka, Leię i Hana Solo, teraz już wojowników pełną gębą. Duch Obi-Wana nakazuje Luke'owi udać się na szkolenie Jedi do mistrza Yody na bagnistą planetę. Luke cierpliwie ćwiczy, okazuje się, że Moc jest w nim wielka, jak w jego ojcu. Tymczasem Vader zastawia pułapkę na Leię i Hana Solo na planecie Bespin. Luke czując dzięki Mocy, że przyjaciołom grozi niebezpieczeństwo wyrusza z odsieczą. Leia mówi Hanowi, że go kocha, a ten odpowiada "Wiem", po czym zostaje zamrożony w karbonicie. Luke i Vader toczą zacięty pojedynek, podczas którego Vader ucina Luke'owi dłoń oraz wyznaje, ku zgrozie Skywalkera, że jest jego ojcem. Lei udaje się uciec, Luke dołącza do niej i wyruszają z odsieczą Hanowi Solo.

"Gwiezdne wojny VI: Powrót Jedi" 1983 reż. Richard Marquand

 

Fani serii mają problem z tą częścią - by zainteresować młodszą widownię i sprzedać jeszcze więcej gadżetów (wpływy z biletów to tylko część, wcale nie największa, imponujących przychodów sagi) George Lucas wymyślił małe zabawne misiaki zwane Ewokami. Nawet ich waleczność nie była w stanie zmyć niesmaku śmiertelnie poważnie podchodzących do "Gwiezdnych wojen". Zanim jednak spotkali się z Ewokami Luke i spółka musieli uratować Hana Solo z łap odrażającego króla półświatka Jabby the Hutta. Udaje im się nie tylko uwolnić Hana, uciec z zębatej paszczy pustynnego potwora Sarlacca, ale też zabić Jabbę. Luke leci na szkolenie do Yody, ale ten oświadcza mu, że jest nie tylko gotowy, ale też jest najpotężniejszym Jedi w galaktyce. Wyjawia mu też, że Leia jest jego siostrą bliźniaczką. Luke'owie nie pozostaje nic innego, jak zniszczyć druga Gwiazdę Śmierci, jaką buduje imperium oraz pokonać Imperatora i swojego ojca. Na Endorze, gdzie znajduję się nadajniki pola siłowego chroniącego Gwiazdę Luke, Han i Leia napotykają Ewoki, które pomagają im pokonać szturmowców Imperium. Gdy pole jest wyłączone można zniszczyć Gwiazdę. Luke trafia w łapy Imperatora, Vader, niespodziewanie, staje w obronie torturowanego syna i zabija Imperatora. Imperatorowi przed śmiercią udaje się jednak zniszczyć jego robotyczne ciało. Po raz pierwszy i ostatni Darth Vader zdejmuje swój lśniący czarny hełm i umiera na rękach syna. Luke z ciałem ojca ucieka z Gwiazdy Śmierci, a rebelianci niszczą ją raz na zawsze. Galaktyka świętuje zwycięstwo nad Imperium. Luke widzi duchy Jedi, którzy zginęli - Obi-Wana, Yody i ojca.

"Gwiezdne wojny I: Mroczne widmo" 1999 reż. George Lucas

 

Pod wodzą twórcy sagi, George'a Lucasa historia planowana na trzy trylogie wraca do początku. Obi-Wan Kenobi nie jest jeszcze mistrzem Jedi, ale dopiero uczniem - padawanem innego Jedi Qui-Gon Jina. W galaktyce jest jeszcze Republika, ale Federacja Handlowa na zlecenie przyszłego Imperatora prowadzi blokadę planety Naboo. Jej władczynie, królowa Amidala w towarzystwie dwóch rycerzy oraz potwornie irytującego uszatego stwora Jar Jar Binksa, próbuje dostać się do stolicy by rozwiązać problem. Po drodze spotykają małego chłopca Anakina Skywalkera, zdolnego pilota, którego udaje im się zabrać z niewoli. Moc Jedi jest w nim wyjątkowo silna, a jednak Rada Jedi sprzeciwia się szkoleniu. Obi-Wan bierze jednak odpowiedzialność za Anakina na siebie i po śmierci w pojedynku z demonicznym Darthem Maulem swego mistrza bierze Anakina na ucznia. Rada Jedi jest zaniepokojona pojawieniem się Maula, który należy do Sithów, których od dawna uważano za wymarłych. Tymczasem charyzmatyczny senator Palpatine zostaje Wielkim Kanclerzem Republiki, zaś Amidala senatorem na jego miejsce.

"Gwiezdne wojny II: Atak klonów" 2002 reż. George Lucas

 

Najlepsza część nowej trylogii, głównie z powodu swej mroczności od czasu do czasu przetykanej jednak nieznośnym wątkiem romansowym. Romansują starszy już o 10 lat, na swój chmurny sposób przystojny Anakin Skywalker z Amidalą, w której zakochał się jeszcze jako chłopiec. Po nieudanym zamachu na nią Anakin wraz z Kenobim prowadzą pościg, zamachowiec zostaje jednak zamordowany. Ślad prowadzi na planetę Kamino, gdzie w tajemnicy przed władzami powstawała armia klonów. Tymczasem Anakin czuje, że coś nie tak dzieje się z jego matką. Gdy ta umiera zaślepiony bólem i wściekłością zabija nie tylko jej dręczycieli, ale wszystkich w wiosce, nawet kobiety o dzieci. Mroczna strona Mocy odzywa się po raz pierwszy. Tymczasem separatyści pod wodzą hrabiego Dooku zwabiają w pułapkę rycerzy Jedi. Większość z nich ginie. Anakin traci rękę, życie ratuje mu Yoda. Gdy mroczne siły Sithów szykują się z klonami na wojnę Anakin bierze potajemnie ślub z Padme.

"Gwiezdne wojny III: Zemsta Sithów" 2005 reż. George Lucas

 

Sithowie porywają kanclerza Palaptine'a, Obi-Wan i Anakin ruszają mu z odsieczą. Kiedy Kenobi po starciu z hrabim Dooku jest nieprzytomny Anakinowi udaje się pokonac przeciwnika. Palpatine namawia go, by zabił bezbronnego harbiego, co Anakin czyni na przekór zasadom Jedi. Palpatine domaga się dla sobie większej władzy. Armię Sithów i klonów przejmuje wieloręki generał Grievuos. Tymczasem ciemna strona Mocy coraz bardziej pochłania Anakina. Widzi w sanach, że jego ukochana Padme umiera w czasie porodu. Młody rycerz domyśla się, że to Palpatine jest przywódcą Sithów. Za jego namową przechodzi na ciemną stronę Mocy przekonany, że tylko tak uchroni swą ukochaną. Już jako Vader dokonuje rzezi w szkole Jedi nie oszczędzając nawet najmłodszych. Republika upada, staje się Imperium pod rządami Palpatine'a. Anakin w szale prawie morduje ciężarną żonę. Obi-Wan pokonuje go w walce - ucina nogi i rękę i zostawia na brzegu morza lawy. Padme nie udaje się uratować, bliźnięta rodzą się jednak całe i zdrowe. Dla ich bezpieczeństwa Kenobi nakazuje je rozdzielić. Leia zostaje adoptowana przez senatora Organę, Luke wysłany do wujostwa na Tatooine, gdzie postanawia ukryć się także Kenobi, by móc czuwać nad chłopcem. Po skomplikowanej operacji Anakin Skywalker dostaje robotyczne ciało. I czarną maskę, która ma kryć jego potworne blizny i pomagać oddychać. Zostaje oficjalnie Darthem Vaderem.