Co trzeci Polak zapewnia, że "format mini" psa jest najbardziej pożądany. Dlaczego? Bo aż trzy czwarte właścicieli uważa, że nie ma odpowiednich warunków, aby utrzymywać w domu potężne zwierzę. Najbardziej "poręczny" okazuje się yorkshire terier - wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal Pethome.com. Zresztą moda na tę rasę - psy małe i ozdobne - utrzymuje się od dawna. Według danych Związku Hodowców Psów Rasowych w Polsce jest ponad 80 hodowli yorkshire terrierów i biewer yorkshire terrierów. Na Pethome.com stanowią one niemal 20 proc. wszystkich zarejestrowanych psów.

Byle nie był agresywny

- Polacy, jeśli już decydują się na psa, wybierają najczęściej czworonogi o łagodnym usposobieniu, towarzyskie, lubiące dzieci, nie mające problemów z agresją. Coraz częściej są to także psy zajmujące zdecydowanie mniej powierzchni, ale wymagające przy tym zdecydowanie więcej uwagi - mówi Tomasz Mikołajewski z portalu Pethome.com.

Jedna czwarta miłośników psów zdecydowałaby się jednak raczej na zwierzę średniej wielkości, zaś tylko 15 proc. chce mieć dużego, masywnego czworonoga (choć trzy takie rasy zajmują czołowe miejsca w rankingu).

Wygląda więc na to, że moda na labradory (15 proc. wciąż o nich marzy), golden retrievery (14 proc.), husky i owczarki niemieckie (po 12 proc.) powoli się kończy. W mieszkaniach pojawiają się raczej west highlandy, beagle, spaniele cavalier king charles, jamniki, buldogi francuskie i angielskie.

Rodowód jest ważny

Wiele osób marzy też o tym, żeby mieć psa, którym można się pochwalić. Zwierzę z rodowodem chce mieć 61 proc. zapytanych. I chociaż kundle wciąż mają grono zwolenników, to jednak raczej ostrożnych - zaledwie jedna na pięć osób przygarnęłaby takiego psa ze schroniska. Dość powszechny jest bowiem pogląd, że zwierzak po przejściach nigdy nie zaaklimatyzuje się w domu (54 proc. wskazań), a wręcz może okazać się agresywny (co czwarta osoba tego się obawia). Polacy wierzą w swoje zdolności treserskie i sami chcą pracować nad charakterem swoich psów od szczeniaka - aż 89 proc. uważa, że tak jest najlepiej.

- Psy w Polsce to nie są już psy stróżujące, pilnujące mieszkania. Częściej szukamy dla siebie kompanów, z którymi spędzamy wolny czas. Dlatego też coraz częściej, planując zakup lub przygarnięcie psa, planujemy także jego wizytę w psiej szkole i wspólne szkolenie, które nie tylko układa psa, uczy życia w mieszkaniu, mieście, ale także zabezpiecza właścicieli przed ewentualną agresją ze strony czworonoga - mówi Tomasz Mikołajewski.

Psi ranking

Oto ulubione rasy psów w Polsce (według Pethome.com):

1. yorkshire terier

2. labrador retriever

3. golden retriever

4. owczarek niemiecki

5. beagle

6. west highland

7. spaniel cavalier king charles

8. jamnik

9. buldog angielski, buldog francuski

10. husky

Badanie przeprowadził portal Pethome.com w marcu 2014 roku wśród ponad 500 osób w wieku 18-55 lat