Ranking najbardziej morderczych dróg w Polsce stworzyliśmy na podstawie najnowszych statystyk wypadków, które dostaliśmy od Komendy Głównej Policji. Wynika z niego, że

>> Krajowa Ósemka, czyli droga przecinająca nasz kraj z północnego wschodu w kierunku południowo zachodnim (Białystok-Warszawa-Wrocław) utwierdza swoją pierwszą pozycję w rankingu najbardziej morderczych dróg w kraju. W zeszłym roku śmierć na DK nr 8 poniosło aż 91 osób (to więcej niż rok wcześniej, gdy zanotowano tam 89 ofiar śmiertelnych).

>> Na krajowej "Siódemce - zajmującej drugą pozycję w niechlubnym zestawieniu - w zeszłym roku zginęło 81 osób (to mniej niż rok wcześniej, gdy zanotowano tam 86 ofiar śmiertelnych).

>>"Numerem Trzy" w zestawieniu jest DK nr 12 (Głogów-Kalisz-Radom-Lublin) - liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam w zeszłym roku do 54 (z 50 rok wcześniej).

Na początek pozytywna informacja

Generalnie na naszych drogach jest coraz bezpieczniej. W zeszłym roku doszło tam do ok. 35,8 tys. wypadków (10,5 proc mniej niż dwa lata temu); poniosło w nich śmierć 3357 osób (20 proc. mniej niż dwa lata temu!), rannych zostało 44 059 osób (11-procentowy spadek). Możemy to zawdzięczać głównie temu, że na polskich drogach jeździ się lepiej (coraz lepsza nawierzchnia, oznakowanie). Mamy też coraz więcej autostrad, gdzie - choć jeździmy szybciej - jest jednak najbezpieczniej.

Ranking najbardziej niebezpiecznych autostrad

Wzięliśmy pod uwagę najświeższe statystyki wypadków obejmujące cały zeszły rok; dziękujemy Policji za ich udostępnienie

Śmierć czai się tuż za zjazdami z autostrad.

Brawura, z jaką kierowcy opuszczający drogę szybkiego ruchu wjeżdżają na często opłakany stan nawierzchni drogi krajowej nie dostosowując prędkości, jest najbardziej niebezpieczna. Bo nawet jeśli ty jedziesz rozsądnie, nietrudno natknąć się na uczestników ruchu stanowiących dla innych poważne zagrożenie. Zagrożenie wzrasta dodatkowo, gdy jedziesz po drodze jednojezdniowej i dwukierunkowej (to tam ma miejsce aż 81,5 proc. wszystkich drogowych wypadków). Niestety, jednojezdniowych odcinków, na których o metr-dwa mijamy setki aut pędzących z przeciwka, nie brak na drogach krajowych. To właśnie tam ginie co roku blisko połowa ofiar wypadków drogowych. A to głównie właśnie nimi rozjedziemy się w kraj na majówkę. Poznajcie polskie drogi śmierci

Ranking najbardziej niebezpiecznych dróg

Wzięliśmy pod uwagę najświeższe statystyki wypadków obejmujące cały zeszły rok. Grubszą czcionką wyróżniliśmy drogi krajowe, na których liczba ofiar śmiertelnych rośnie.