Pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbywały się w Urugwaju. Nie było wtedy ani HD, ani 3D, ani 4K, więc kto wie, jak przebiegały rozgrywki? Wiadomo, że mistrzostwo zdobyła Argentyna, a więcej szczegółów zna jedynie 590 tys. osób, czyli ci, którzy oglądali rozgrywki z trybun stadionów. Co działo się później?

1954 - pierwsza telewizyjna transmisja mundialu: sieć European Broadcasting Union umożliwiła oglądanie niektórych meczy na żywo.

1962 - sieć satelitarna akurat miała awarię, więc mecze można było obejrzeć z dwudniowym opóźnieniem, ponieważ nagrania musiały być przewiezione samolotem.

1966 - pierwszy raz mundial mogli oglądać Polacy, ale tylko ci szczęściarze, którzy kupili któryś z odbiorników telewizyjnych: Beryl, Ametyst, Turkus, Szmaragd, Nefryt, Topaz, Koral. Pierwszy raz można było odtwarzać fragmenty meczów w zwolnionym tempie.

1970 - kolorowe stroje piłkarzy, zielona trawa, barwni widzowie na stadionach - to już mogli zobaczyć telewidzowie. Ale nie w Polsce, bo tu kolorowa telewizja pojawiła się rok później. W sumie niewielka strata, bo Polska i tak nie wykupiła wtedy praw do transmisji. Kolorowe lub czarno-białe mistrzostwa w Meksyku obejrzało prawie 60 mln osób.

1990 - przez 20 lat wszystko szło ustalonym trybem, aż zawitała jakość High Definition. Dzięki współpracy włoskiego operatora RAI i japońskiego NHK kibice mogli oglądać włoski mundial w jakości HD w ośmiu kinach we Włoszech i dwóch w Hiszpanii.

2006 - trzeba było 16 lat, żeby HD trafiła do publicznej telewizji. Odbywające się w Niemczech rozgrywki nie dość, że można było oglądać w HD, to także z dźwiękiem przestrzennym. Finał obejrzało 715 mln osób.

2010 - o tych Mistrzostwach Świata mówi się, że to pierwsze i ostatnie nagrywane w 3D. Wprawdzie obraz był nagrywany stereoskopowo, ale na żywo można było tak oglądać tylko gdzieniegdzie, np. w Polsce w kinach sieci Multikino. Albo podczas powtórek. Mecze mundialowi przynajmniej przez chwilę oglądało 46 proc. populacji naszej planety, ale ich transmisje w 3D nie okazały się sukcesem. Mundial rozgrywany w RPA po raz pierwszy był streamowany przez internet.

2014 - zwolennicy nowinek technicznych korzystają z 4K, czyli technologii Ultra High Definition. Szczegółowość obrazu w tym formacie jest czterokrotnie wyższa niż Full HD nadawane przez polską telewizję publiczną. Tyle tylko, że z 4K mogą korzystać nieliczne osoby mające odpowiedni sprzęt i mieszkające na terenie Brazylii lub Japonii. Coraz więcej osób rozgrywane w Brazylii mecze ogląda w streamingu, korzystając z Internetu, a także np. na komórkach z systemami iOS, Android, Windows Phone.

agag Fot.

Korzystałam z materiałów Philips PicoPix