Magazyn "Time" przygotował ranking największych innowacji technologicznych tego roku. Na liście znalazło się 25 wynalazków, prototypów czy dopiero opracowywanych pomysłów. Z rankingu "Time'a" wybraliśmy najciekawszą - naszym zdaniem - dziesiątkę.

Latająca deska

Kalifornijskiej firmie Hendo udało się urzeczywistnić marzenia dzieciaków, które oglądały film "Powrót do przyszłości" - skonstruowali deskę skateboardingową, która unosi cię w powietrzu (na wysokości ok. 3-4 cm). Hover Board wykorzystuje technologie używane w kolei magnetycznej (cztery silniczki wytwarzają pole magnetyczne, które niesie deskę do przodu). Prototyp wymaga dopracowania: deska na razie unosi się tylko nad powierzchnią metalową, a bateria wytrzymuje 15 minut.

Reaktor termojądrowy

Węgiel, ropa, gaz, nawet elektrownie atomowe, wiatraki i panele słoneczne mogą przejść do lamusa. Wszystko dzięki ekspertom Lockheed Martin, którzy ogłosili, że niewiele im brakuje, by stworzyć reaktor fuzji jądrowej (wytwarza energię z łączenia atomów, a nie z ich rozpadu). Pierwsze reaktory o rozmiarach 2 na 3 metry i mocy 100 MW mają być gotowe w ciągu kilku lat (wystarczą do zasilenia małego miasteczka).

Gniazdko bezprzewodowe

Mamy już bezprzewodowy internet, słuchawki, więc czemu mamy używać kabli elektrycznych? Amerykańska firma WiTricity testuje technologię, która ma umożliwiać dostarczenie bezprzewodowo energii na odległość 2,4 m. Za 10 lat lampy pokojowe i telewizory mogą pobierać energię bezprzewodowo z nadajnika.

Blackphone

Smartfon, którego posiadacz może mieć pewność, że żaden haker ani operator komórkowy nie przejmie jego SMS-ów ani nie podsłucha rozmów. Gwarantuje też całkowicie anonimowe surfowanie w sieci (nie wysyła do internetu prywatnych danych). Stworzyła go hiszpańska firmę Geeksphone we współpracy z Silent Circle specjalizującej się w szyfrowaniu połączeń. Koszt - 629 dol.

Zegarek Apple Watch

Ma co prawda zadebiutować na rynku dopiero w 2015 r., ale już teraz postanowiono nagrodzić komputer noszony na nadgarstku. Za to, że można nim wysyłać wiadomości i płacić, pełni funkcję nawigacji, śledzi nasze postępy treningowe i godzi stare z nowoczesnym (obok dotykowego interfejsu posiada zwykłe przyciski).

Kijek do selfie

Selfie stick pozwala na oddalenie naszego smartfona w celu uzyskania szerszego kadru, co ma ułatwiać pstrykanie selfies. Po wykonaniu fotki wysięgnik można złożyć, zaczepić do obudowy telefonu i włożyć do kieszeni.

Pierścionek komórkowy

Wygląda jak pierścionek, ale jest upchany elektroniką. Cel? Ułatwiać korzystanie z telefonu bez potrzeby jego wyjmowania z kieszeni. Np. gdy dostajesz SMS-a, pierścionek wibruje (utrzymuje łączność z komórką, wykorzystując technologię Bluetooth). W ciągu pierwszego dnia od debiutu sprzedano sponad tysiąc egzemplarzy. Większość klientów to kobiety, które trzymają smartfony w torebkach.

Inteligentna klimatyzacja

Klimatyzator firmy Qirky ma zapewnić niższe rachunki za energię. Dzięki wbudowanemu GPS-owi wie, kiedy wychodzisz do pracy i wyłącza się, a gdy wracasz - odpowiednio wcześnie zabiera się do roboty, by zapewnić komfortową temperaturę domownikowi.

Inteligentna piłka

Dziś chcemy uprawiać sport, stale monitorując i analizując nasze postępy. Dzięki czujnikom umieszczonym w tej piłce do kosza firmy InfoMotion Sport Technologies, gromadzisz na smartfonie informacje, ile razy wrzuciłeś do kosza, a nawet pod jakim kątem rzuciłeś piłkę.

Jadalne opakowania

David Edwards, wzorując się na warzywach i owocach, których skórka jest naturalnym opakowaniem dającym się zjeść, stworzył jadalną powłokę, w której można zamknąć jogurt. Opakowanie wykonane jest z odpowiednio uformowanej masy na bazie suszonych owoców.