W ankiecie wzięło udział 4109 osób. Za najbardziej znienawidzony prezent uznały skarpetki (40,6 proc), na drugim miejscu znalazły się kapcie (31,3 proc), a na kolejnych: kołdra (23,7 proc.), świeczki (23,7 proc.), krawat (23,6 proc.), piżama (18,9 proc.) i przybory kuchenne (18 proc.).

  mat prasowe

  mat. prasowe

Wśród najdziwniejszych prezentów, jakie zdarzyło im się otrzymać, ankietowani wymienili: ketchup, kilogram żółtego sera, papier toaletowy z nadrukowanymi diagramami sudoku i długopisem, płyn do płukania jamy ustnej, rogi renifera, ładnie zapakowaną cegłę z dopiskiem "Teraz już blisko do nowego mieszkania", a nawet pozew rozwodowy.

Może właśnie dlatego nie mamy nic przeciwko wyręczaniu Mikołaja - 63 proc. pytanych przyznało, że lubi samemu wybierać dla siebie prezenty. Z roku na rok przybywa też osób, które chociaż jeden prezent zamawiają przez internet. W zeszłym roku było to 83 proc., a tym 88 proc.

  mat. prasowe

  mat. prasowe

72 proc. pytanych preferuje rozdawanie prezentów po wigilijnej wieczerzy.

  mat. prasowe

W kuchni natomiast jesteśmy coraz mniejszymi tradycjonalistami - 37 proc. do świątecznej zupy dodaje koncentrat lub robi ją z proszku, a 24 proc. na świątecznym stole postawi butelkę coli.

  mat. prasowe

  mat. prasowe