Palenie nie uspokaja

Naukowcy przebadali 6,5 tys. osób w Wielkiej Brytanii pod kątem palenia papierosów i zdrowia psychicznego. Ponad 18 proc. palaczy stwierdziło, że cierpią na stany lękowe i depresję, w porównaniu do 10 proc. osób, które nigdy nie paliły i 11,3 proc. byłych nałogowców. Co więcej, im dłuższy czas minął od rzucenia palenia, tym mniej osób stwierdzało u siebie tego typu zaburzenia.

To według naukowców jest dowodem na to, że papierosy istotnie wpływają na nasze psychiczne samopoczucie. Niestety pojawiająca się po zapaleniu papierosa ulga - jest zdaniem badaczy - tylko chwilowa i po krótkim czasie by znów ją osiągnąć, trzeba sięgnąć po kolejnego, zabójczego papierosa.

Kawa dobra na serce

Badacze z Korei Południowej wzięli natomiast pod lupę kawę. Analizując zdrowie 25 tysięcy stwierdzili, że kawa nie tylko nie szkodzi, ale pomaga naszemu sercu. Wypicie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zatkania tętnic, a w efekcie - zawału serca. Nieco gorsze wyniki miały w badaniu osoby pijące od jednej do trzech filiżanek. Największy wskaźnik uwapnienia tętnic wieńcowych, co może skończyć się zawałem, miały osoby niepijące kawy lub pijące ponad pięć filiżanek dziennie. Praca koreańskich naukowców, to kolejne wnioski potwierdzające pozytywny wpływ kawy na nasz organizm. Wcześniej naukowcy stwierdzili związek picia kawy z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Czy kawa posiada termin ważności?