Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJames Horner stworzył muzykę do ponad 110 filmów. Wśród nich były zarówno największe hollywoodzkie hity, takie jak "Obcy - decydujące starcie", "Człowiek bez twarzy", "Apollo 13", "Braveheart. Waleczne serce", "Avatar" czy "Piękny umysł", jak i niszowe, zagraniczne produkcje.

W 1997 roku kompozytor stworzył muzykę do "Titanica" Jamesa Camerona. Ścieżka dźwiękowa do superprodukcji przyniosła mu Oscara i nagrodę Złotego Globu; kolejne statuetki otrzymał za piosenkę "My heart will go on", która była motywem przewodnim filmu. Płyta z muzyką do "Titanica" została ogłoszona najchętniej kupowanym wydaniem z muzyką filmową w historii.

 

James Horner miał 61 lat

Kolejne nominacje do Oscara i Złotych Globów Horner otrzymał za muzykę do następnego filmu Camerona - "Avatara". Wcześniej, w 1983 roku, kompozytor jako najmłodszy dyrygent w historii współpracował też z orkiestrą London Symphony Orchestra.

Horner zginął 22 czerwca w katastrofie lotniczej dwuosobowego samolotu S312 Tucano. Portal Variety.com podaje, że maszyna rozbiła się na północ od amerykańskiego miasta Santa Barbara. Kompozytor leciał sam. Miał 61 lat.