Dziś mało kto pamięta, że Polacy jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu, też uciekali z kraju przed wojną, głodem i śmiercią. Chcieli ochronić swoje dzieci, zapewnić im jakiekolwiek warunki do przeżycia. Tak samo myślą uchodźcy - np. z Syrii, których przyjęcie do Polski budzi wśród wielu naszych rodaków spore obawy.

Gdzie podczas wojny uciekali Polacy?

Do Indii wyemigrowało około 10 tysięcy rodaków. Przyjęto ich jak swoich, a szczególną opieką otoczono osierocone dzieci. O miejsce dla naszych emigrantów prosił indyjskie władze polski rząd na uchodźctwie.

W Meksyku przygotowano miejsce dla prawie 30 tysięcy naszych. Polacy w drodze do "nowej ziemi" spędzili blisko miesiąc na statku.

13 tysięcy uchodźców z Polski znalazło także miejsce w Portugalii . W neutralnym wówczas kraju schronienie znaleźli również polscy żydzi.

Rodziny z Nowej Zelandii przyjęły pod swoje dachy 733 dzieci i ich opiekunów. Większość trafiła jednak do placówki zorganizowanej specjalnie dla nich.

Szacuje się, że do krajów Afryki trafiło początkowo blisko 400 rodaków, a później mogło być ich nawet 18 tysięcy. Wielu z nich to uchodźcy, którzy przyjechali najpierw do Iranu .

Właśnie do tego kraju w latach 1942-43 przyjechało nawet 115 tysięcy Polaków. Doskonale obrazuje to film, który jest chętnie oglądany na Facebooku.