Profesor Jeffrey Hall z Uniwersytetu Kansas szuka powiązań między poczuciem humoru a inteligencją. Kobiety bowiem niezmiennie wymieniają poczucie humoru wśród najbardziej poszukiwanych cech u mężczyzny. Naukowcy zaś od dekady zastanawiają się, czy dzieje się tak dlatego, że panie łączą humor z bystrością potencjalnego partnera. Amerykański badacz jeszcze takiego związku nie znalazł. Ustalił za to, że humor jest kluczowy dla budowania trwałego związku. A mężczyznom pomaga w namówieniu kobiety na drugą randkę. Wyniki trzech swoich eksperymentów opisał na łamach pisma "Evolutionary Psychology".

W pierwszym, 35 badanych przestudiowało profile na Facebooku stu zupełnie obcych im osób, by określić ich osobowość. Ich oceny porównano potem z ankietami, wypełnionymi przez użytkowników portalu. Prof. Hall ustalił, że zabawne osoby częściej były ekstrawertyczne (nastawione na kontakty z innymi ludźmi, towarzyskie) niż inteligentne. Tak samo były postrzegane przez uczestników badania. Z badania wynika, że kobiety i mężczyźni publikują porównywalne ilości humorystycznych treści.

Drugi eksperyment przyniósł podobne wnioski. Tu ok. 300 studentów wypełniało ankietę na temat humoru podczas podrywu. Znowu: nie ma żadnego związku między czy jesteś mądrym, a tym za jak bardzo zabawnego się uważasz. Co ciekawe, nie było też różnic między co kobiety i mężczyźni uważają za zabawne.

Ostatni test przypominał szybkie randki. 51 par - nieznających się wcześniej, singli - rozmawiało ze sobą przez 10-minut. Potem wypełniali ankietę. Im częściej mężczyzna próbował być zabawny, a kobieta śmiała się z jego żartów, tym większe było prawdopodobieństwo, że wyrazi chęć umówienia się z nim na randkę.

Co zastanawiające, w drugą stronę to nie zadziało. Panowie nie byli zainteresowani żartami pań. Idealnie było zaś, kiedy śmieli się razem. Wtedy najczęściej oboje chcieli się jeszcze spotkać.

Prof. Hall dodaje, że mężczyźni wykorzystują humor, by sprawdzić czy kobieta jest po prostu nimi zainteresowana.