Jednych gryzie w oczy, innym kojarzy się ze skupieniem i zadumą. Jest efektem zmasowanego ataku tysięcy kopcących zniczy stawianych na grobach w dniu Wszystkich Świętych. Za tą wonią stoi parafina, której skład chemiczny w zniczach mocno różni się od tego używanego w zwykłych świecach. - Ta w świecach musi być świetnej jakości, oczyszczona, bo to produkty przeznaczone do użytku domowego. Parafina w zniczach jest bardziej zanieczyszczona, ma więcej siarki, która w dużej mierze odpowiada za charakterystyczną woń - mówi Marzena Wadowska z firmy Lamp-Art z Sulejówka pod Warszawą, która produkuje znicze.

Ale znicz zniczowi - jeżeli chodzi o woń - nierówny. Bo poziom zasiarczenia parafiny w różnych zniczach może być inny. Gdy dopytujemy producentów, by wskazali, jak rozpoznać znicz, który wydziela bardziej intensywny zapach - rozkładają ręce. Tłumaczą, że przy zakupie parafiny biorą pod uwagę zupełnie inne cechy substancji: np. kolor (wolą parafinę jaśniejszą, bo klienci chętniej kupują jasne znicze) czy wydajność (jak długo znicz będzie się palił).

Parafina jest produktem ubocznym pozyskiwanym z ropy naftowej, powstającym np. przy produkcji olejów. Pochodzi z rafinerii. - W świecach ten zapach jest minimalny, bo używana do ich produkcji parafina jest dodatkowo odolejana i odwaniana. Intensywny zapach zniczy jest pozostałością po zapachu ropy naftowej - wyjaśnia Jerzy Łukaszewski z firmy Polwax, jednego z największych producentów i dystrybutorów parafiny w Europie. Przygotowywaniem parafiny dla producentów zniczy zajmują się fabryki w Jaśle oraz w Czechowicach-Dziedzicach.

- Inna będzie parafina z ropy, która przypłynęła do nas z bliskiego Wschodu, inna z Morza Północnego, jeszcze inna z Rosji. Najwięcej zanieczyszczeń siarkowych i innych dodatków posiada ropa rosyjska. Znicze z parafiny uzyskanej z ropy rosyjskiej mają najbardziej intensywny zapach - mówi Łukaszewski.

Dementuje też mit, że białe znicze dłużej się palą: - Producent zniczy może dodać do parafiny substancje wybielające, które powodują wręcz gorsze palenie. Z drugiej strony dodatki do parafiny ulepszające spalanie, jak oleje roślinne czy zwierzęce, nadają parafinie odcień bardziej żółtawy.