"Obrazki o tym, jak się w środku czujesz, ale nikomu przecież nie będziesz tego mówić" - tak opisuje "Kołonotatnik z Bohaterem" Małgorzata Halber. Była prezenterka Vivy, felietonistka i dziennikarka muzyczna zyskała w tym roku szczególny rozgłos dzięki książce "Najgorszy człowiek na świecie", w której opisuje swoje zmagania z alkoholizmem. Bohatera zaczęła rysować w 2012 r., na początku anonimowo, po tym, jak przyśnił jej się pewnej nocy.

Dwieście obrazków-komiksów przedstawiających Bohatera (a miejscami także foki), to kwintesencja niskiej samooceny i wewnętrznych emocjonalnych kłótni, które znane są chyba każdemu z nas. Przeglądanie "Kołonotatnika..." było dla mnie sporym zaskoczeniem - nie utożsamiałem się ze wszystkimi wypowiedziami Bohatera, ale jednocześnie nie sądziłem, że pewne moje refleksje, spostrzeżenia są tak powszechne.

Bohater sam w sobie nie jest ładny. Rysowany jest na brudnych, często zadrukowanych i poplamionych kartkach, rachunkach za gaz. Przyciąga jednak prawdziwością, szczerością i brakiem lukru, tak hojnie serwowanego przez współczesną popkulturę. W świecie, gdzie tak silnie promowane są poradniki motywacyjne, warsztaty rozwoju osobistego i kolorowe karteczki z afirmacjami, Halber udowadnia, że wcale nie musimy być wiecznie uśmiechnięci, szczęśliwi i pewni siebie. Pod maską "wszystko jest w porządku" każdy ma swoją ciemną stronę. I Bohater tę stronę właśnie obnaża.

Mam jednak związane z tym wątpliwości - czy rzeczywiście zmagając się z codziennością, warto dodatkowo dołować się, czytając zdania w stylu "Po prostu jest mi siebie szkoda" czy "Na niczym się nie znam"? Dla niektórych może to być domowa psychoterapia i zmierzenie się z własnymi słabościami, ale dla innych - powód do jeszcze większego smutku. Zdecydujcie zatem sami, czy jesteście gotowi na podróż z Bohaterem w miejsce, gdzie nikt ani nic nie jest doskonałe.

Pięć cytatów z Bohatera, które wstydzisz się powiedzieć na głos

1. Obawiam się, że nie mam osobowości człowieka sukcesu.

2. Każdy martwi się sobą. Nikt nie martwi się o mnie. Więc muszę się martwić sam o siebie.

3. Marnuję życie.

4. Jestem pewien, że Francis Bacon też miał takie momenty, że tylko leżał i oglądał seriale.

5. Boję się. I wstydzę się tego, że się boję.