O gusty muzyczne socjolog zapytał ponad 570 osób w wieku 15-35 lat. Większość wskazała na pop - regularnie słucha go aż 45 proc. osób w tym wieku, zaś co czwarta osoba najczęściej włącza właśnie ten rodzaj muzyki.

Trochę rzadziej można usłyszeć disco, do którego regularnie wraca 30 proc. młodych. Z kolei muzyką rockową na co dzień interesuje się 28 proc. młodych ludzi w Polsce. Całkiem sporą grupę (22 proc.) stanowią też ci, którzy regularnie w słuchawkach mają melodie disco polo.

Znacznie mniejszą popularnością cieszy się muzyka klasyczna, do której regularnie wraca tylko 16 proc. młodych ludzi. Najczęściej zaś takich utworów słucha 6 proc. badanych.

Ale ten rodzaj muzyki ma znacznie więcej młodych fanów niż np. rap, metal czy jazz!

Jak wygląda obecnie relacja muzyków oraz ich fanów? Z przeprowadzonego badania wynika, że młodzi wyznają ten sam światopogląd i system wartości co autorzy tekstów i muzyki, której słuchają.

Więcej na ten temat można się dowiedzieć z książki Michała Jana Lutostańskiego "Brzydkie słowa, brudny dźwięk", która podsumowuje wyniki badań zebranych w ramach pracy doktorskiej.