Gdańskie zoo, czyli Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża, jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce i jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacji i edukacji w regionie. Zajmuje 136 hektarów powierzchni. O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945 roku funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm.

Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku zaadaptowano na potrzeby ogrodu.

Marynarze przywożą okazy

Uroczyste otwarcie zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste.

Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze. Z czasem pojawił się pierwszy słoń i lew, a potem kolejne słonie.

Swoją rozbudowę oliwskie zoo zawdzięcza przede wszystkim pracownikom ogrodu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonywali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych wybiegi dla lam i owiec grzywiastych. Foki i pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną. Obecnie zoo posiada ponad 180 gatunków zwierząt (około tysiąca sztuk).

Cenne lwy

Od 1993 roku oliwskie zoo jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). W 2001 roku do dyspozycji zwiedzających oddano pierwszą część nowego pawilonu ptaszarni i gadziarni, a dwa lata później jego drugą część. Dzisiaj można tu podziwiać ok. 30 gatunków papug oraz 16 gatunków gadów. Latem 2005 roku ukończono utwardzanie kostką brukową trasy zwiedzania, a kilka miesięcy później oddano do użytku nowe pawilony małpiarni.

W kolejnych latach powstała między innymi żyrafiarnia, a w 2014 roku lwiarnia.

To właśnie lwy są wielką atrakcją ogrodu. Stado składa się już z dziewięciu osobników: dwóch dorosłych samic Tschibindy i Berghi, samca Arco, oraz sześciu lwiątek. W grudniu zeszłego roku Tschibinda, starsza z samic, urodziła trzy kociaki. Na imię mają Bastet, Freja i Aion. Ta sama lwica pół roku wcześniej urodziła samczyka, którego nazwano go Moco, niestety, po dwóch tygodniach maluch przegrał z chorobą i zdechł. Dlatego kolejny poród - tym razem młodszej lwicy Berghi - długo utrzymywany był w tajemnicy. Bolek, Lolek i Tola urodziły się w środku lipca, a zaprezentowano je dopiero na początku października. W pawilonie lub na wybiegu można podziwiać już całe stado.

Kolejką po zoo

Ogród Zoologiczny jest nie tylko miejscem utrzymania i eksponowania kolekcji zwierząt. Niewątpliwą atrakcją jest Kolejka Retro - pojazd, którym można odbyć jedyną w swoim rodzaju wycieczkę po ogrodzie, podziwiając jego najpiękniejsze zakątki, zamieszkałe przez wiele egzotycznych gatunków zwierząt. Przejazd 45-minutowy (zwiedzanie całego ogrodu) kosztuje 7 zł, zbiorowo - 6 zł, a półgodzinny (zwiedzanie najciekawszej części zoo) 6 zł, zbiorowo - 5 zł; dzieci do lat czterech nie płacą.

Kolejną atrakcją oliwskiego ogrodu jest Małe Zoo. To prawdziwy raj dla dzieci, jedyne miejsce w ogrodzie, w którym zwiedzający mogą karmić i głaskać zwierzęta. Trafiają tu głównie młode osobniki, odrzucone lub osierocone przez matki i wychowane przez pracowników zoo.

Największą gwiazdą Małego Zoo jest lama Dzidek. Jego wierne przyjaciółki i wielbicielki to owieczki Zuza, Romeo i Julia oraz Atka.

Są też świnki wietnamskie Monika i Golonka z wnuczkami Klarcią i Hiacyntą. Dużo radości dzieciom dają króliki i świnki morskie. Specjalnym gościem jest gwarek Skwarek. Wszystkim towarzyszą wszędobylskie kózki karłowate.

Najstarszą mieszkanką w tym gospodarstwie jest koza Brenda, która przez wiele lat dostarczała mleka zwierzęcym sierotkom. Bywały też w Małym Zoo żółwiki, kurki miniaturowe, osiołek, tchórzofretka Miluś, a nawet młody dzik.