Początkowo Rebeka była solowym projektem Iwony Skwarek. W 2010 roku dołączył do niej Bartosz Szczęsny. Miał ją wesprzeć przy aranżowaniu utworów na koncerty - został na stałe. Od tego czasu Rebeka nabrała rozpędu.

 

Pierwszym wspólnym dziełem Rebeki był remiks piosenki "Roksana". W 2011 roku światło dzienne ujrzał singiel "Fail", wydany przez Brennnessel Records. Kolejne dwa utwory "Stars" oraz "Nothing To Give" ukazały się pod szyldem portugalskiej wytwórni Discotexas. W 2013 roku duet powrócił do Brennnessel Records i opublikował singiel "Melancholia".

Bardzo aktywna koncertowo grupa długo przygotowywała się do wydania debiutanckiego albumu, ale trud się opłacił. "Hellada" znalazła się na wysokich pozycjach wielu muzycznych podsumowań roku 2013, a "Gazeta Wyborcza" przyznała jej tytuł Polskiej Płyty Roku. Utwory zawarte na "Helladzie" wywołują skojarzenia z latami 80., gdy syntetyczne brzmienia mieszały się z gitarowymi u takich artystów jak New Order, Ultravox czy Depeche Mode. W listopadzie 2014 roku Rebeka wydała EP-kę "Breath", która znacznie różniła się od debiutu. Muzycy chcieli, by nowy materiał oddawał ducha koncertów, dzięki bardziej drapieżnemu i surowemu brzmieniu. Występny na żywo to ważna kwestia dla obojga muzyków, którzy ciężko pracują nad brzmieniem live, bo nie chcą po prostu odtwarzać materiału nagranego w studio. Dzięki temu na koncertach Rebeki często może nam się wydawać, że dany utwór słyszymy po raz pierwszy.

Koncert odbędzie się 16 kwietnia 2016 roku.

Więcej informacji znajdziecie na STRONIE STODOŁY .