Amerykański Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) przeprowadził duże badania na szczurach, aby sprawdzić, czy i jak fale elektromagnetyczne wpływają na żywe organizmy - podaje portal Telepolis.pl. Te nowe badania były najdokładniejsze spośród wszystkich, jakie do tej pory organizowało NPT, ich koszt wyniósł 25 mln dolarów.

Objęły one 2,5 tys. szczurów, które przez dwa lata, od momentu urodzenia, poddawane były działaniu fal elektromagnetycznych, takich, jakie wytwarzają dostępne w Stanach Zjednoczonych telefony komórkowe, czyli działających na częstotliwościach 900 MHz i 1900 MHz. Szczury były wystawiane na działanie promieniowania przez 10 minut, w 10-minutowych odstępach, nawet przez dziewięć godzin dziennie.

U niewielkiej liczby zwierząt, ale wyłącznie u samców, zdiagnozowano występowanie nowotworów mózgu i serca. W tej chwili takie same badania są dalej prowadzone na myszach.

Pełne wyniki badań NTP udostępni do końca 2017 roku. Prowadzone wcześniej obserwacje, które miały sprawdzić, czy i jakie oddziaływanie na organizm człowieka mają fale wytwarzane przez telefony komórkowe, nie dostarczyły pełnych dowodów na to, że takie promieniowanie powoduje zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory.