Wielu aktywny czas w górach kojarzy jedynie z zimą i nartami. Tymczasem latem także można spędzić intensywne dni. Nie tylko zdobywając kolejne szczyty, ale też nowe umiejętności. Na rynku działa mnóstwo organizatorów najróżniejszych kursów i szkoleń. Wielu ma odpowiednie rekomendacje Polskiego Związku Alpinizmu lub działa jako Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego. Realizowane przez nich programy szkoleń są do siebie zbliżone.

Biwak w górach

Nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie chodzili sami po górach, mogą nauczyć się poruszania i biwakowania, praktycznie w każdych warunkach, także ograniczonej widoczności i poza głównymi szlakami i ścieżkami. Na kurs turystyki górskiej może się zapisać każdy. Wystarczą dobre chęci, no i kondycja. Podczas takiego wyjazdu uczestnicy poznają podstawowe techniki nawigacji, asekuracji i linowe, a także uczą się samodzielnie i swobodnie pokonywać odcinki grani, żebra czy kuluaru. Organizatorzy oferują także kursy dla bardziej zaawansowanych, podczas których pokazują m.in., jak pokonywać grań i trudne odcinki z asekuracją lotną, poruszać się z pomocą lin poręczowych i zjeżdżać na linie. Takie szkolenie – realizowane w Tatrach – trwa zwykle kilka dni i kosztuje ok. 600-800 zł (bez noclegu i wyżywienia).

Na początek skałki

Przygodę ze wspinaniem najlepiej zacząć od wspinaczki skałkowej. W tym sporcie nie ma barier wiekowych i sprawnościowych. Nie ma też konieczności długich i mozolnych przygotowań. Wystarczy kilka dni, by opanować m.in. wykorzystywanie chwytów i stopni, ustawienie ciała w odpowiedniej pozycji, wiązanie węzłów czy zjazd na linie. Na rynku dostępne są różne rodzaje szkoleń, dostosowanych do stopnia zaawansowania: z górną asekuracją, czyli na tzw. wędkę; na drogach ubezpieczonych, czyli takich, które posiadają osadzone na stałe w skale punkty asekuracyjne, jak ringi czy spity; podstawowy kurs wspinaczki skalnej, kurs wspinaczki na własnej asekuracji czy podstawowy kurs wspinaczki techniką hakową. Tego rodzaju kursy często organizowane są na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i w dolinkach podkrakowskich. Koszt wynosi 500-800 zł, a cena nie obejmuje noclegów i wyżywienia.

Stopień wyżej – taternik

Ci, którzy wspinają się już na skałkach, mogą spróbować swoich sił na urwiskach Tatr. Najlepiej z instruktorem. W zależności od stopnia naszego zaawansowania wybierze on drogę o odpowiedniej trudności i długości. Koszt jednego dnia takiej wspinaczki to kilkaset złotych.
Chcąc robić to samodzielnie, lepiej skończyć kurs taternika (organizatorzy oferują dwa etapy: dla początkujących i zaawansowanych). Wcześniej jednak trzeba mieć za sobą podstawowy kurs wspinaczki skalnej lub kurs wspinaczki na własnej asekuracji. Kurs realizowany jest najczęściej w Tatrach, ale też Dolomitach czy Alpach Austriackich. Przeprowadzany zgodnie z programem Polskiego Związku Alpinizmu trwa 14 dni (minimum 10 wyjść w góry). W tym czasie adepci pokonują drogi wielowyciągowe o różnych stopniach zaawansowania: od łatwych i krótkich, po trudniejsze oraz dłuższe. I uczą się m.in. asekuracji, orientacji w terenie, współdziałania w zespole wspinaczkowym, topografii, nawigacji i taktyki. Kurs taternicki to wydatek ponad 2 tys. zł.

Obiad z owadów

Żądni przygód mogą się sprawdzić podczas kursów, kolonii i obozów przetrwania, organizowanych w Tatrach, Beskidach, Bieszczadach czy Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas takiego wyjazdu można się nauczyć m.in. krzesania i rozpalania ognia, budowy schronienia z dostępnych materiałów naturalnych, orientacji w terenie i nawigacji, także nocą oraz rozpoznawania i spożywania. roślin i owadów. W mniej radykalnej wersji organizatorzy zapewniają noclegi w ośrodkach i pełne wyżywienie. Ceny kilkudniowych obozów zaczynają się od 600 zł, za dłuższe, z posiłkami i zakwaterowaniem zapłacimy ok. 1,2-1,4 tys. zł.

Góry z góry

Ci, którzy dowód osobisty mają już w kieszeni lub mają 15 lat i zgodę rodziców, mogą spełnić swoje marzenia o lataniu na paralotni. Kilkudniowe szkolenia organizowane są dla początkujących i zaawansowanych m.in. w Szczyrku, Zakopanem, Przemyślu. Podczas pierwszego etapu uczestnicy wykonują 20 samodzielnych lotów, ucząc się startów, zmiany prędkości lotu, wykonywania zakrętów, korygowania znoszenia przez wiatr i lądowań. Mają też wykłady teoretyczne z zasad bezpieczeństwa i meteorologii. Drugi etap polega na doskonaleniu umiejętności podczas kolejnych, co najmniej 10 lotów. Koszt takiego kursu waha się od 900-1000 zł.